W ubiegłym tygodniu miała miejsce premiera książki i audiobooka „Historie o edukacji, jakie opowiedzieli mi Superbelfrzy". Jedną z 12 zawartych w książce historii opowiedziała Ewa Szymkowiak - anglistka ze średzkiej „Trójki"
Od dziś czytać można niezwykłe historie z życia nauczycieli, zamieszczone w książce „Historie o edukacji, jakie opowiedzieli mi Superbelfrzy". Jak opowiada autor Marek Stączek - ghostwriter, mówca, autor książek biznesowych - pomysł zebrania belferskich opowieści, mających inspirować innych nauczających, zrodził się podczas jednego ze szkoleń dla grupy Supelbelfrzy RP. - Ewa Drobek, która skończyła naszą Szkołę Mówcy zaraziła mnie pomysłem, żeby spotkać się z osobami, które są w grupie Superbelfrzy i żebyśmy porozmawiali o edukacji, stosując storytelling - mówi Marek Stączek na swoim blogu. Autor podszedł do pomysłu dość sceptycznie, ale kiedy w ubiegłym roku zaczął prowadzić online szkolenie ze storytellingu, był pod wrażeniem opowieści nauczycieli, w których dzielili się swoimi doświadczeniami z uczniami. W efekcie Stączek nie tylko zmienił zdanie o edukacji i nauczycielach, ale też dał się porwać tym opowieściom. - Te historie mogłyby stanowić ciąg dalszy znakomitego filmu „Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Z tą tylko różnicą, że te historie są prawdziwe - podkreśla autor projektu.
Swoją opowieścią dzieli się w książce również Ewa Szymkowiak, należąca do grona Superbelfrów RP nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie. Jej opowieść pt. „O empatii, która zrodziła się w dziwnych okolicznościach" traktuje o pracy nauczycielki z dziećmi z niepełnosprawnościami. To dwie historie - o wycieczce, podczas której pani Ewa opiekowała się uczennicą z cukrzycą oraz o pracy z chłopcem z wadą słuchu, którego udało się namówić na założenie aparatu słuchowego. - Pewne historie, które nam się przydarzają, mają wpływ na naszą pracę i podejście do innych. U mnie taka wrażliwość na dzieci z niepełnosprawnościami wzięła się z osobistego doświadczenia. Wiele lat temu uległam bowiem ciężkiemu wypadkowi i przez jakiś czas sama byłam osobą niepełnosprawną. Dlatego teraz lepiej takich ludzi rozumiem i pomagam w miarę moich możliwości - podkreśla Ewa Szymkowiak.
Książka zebrała bardzo dobre opinie recenzentów, m.in. Justyny Sucheckiej - dziennikarki edukacyjnej, przez wiele lat związanej z Gazetą Wyborczą, obecnie pracującą w TVN24 oraz Jacka Ścibora, nauczyciela informatyki, założyciela grupy Superbelfrzy RP.
H. Sowa

Historia Ewy Szymkowiak pt. „O empatii, która zrodziła się w dziwnych okolicznościach", zawarta w książce „Historie o edukacji, jakie opowiedzieli mi Superbelfrzy", traktuje o pracy nauczycielki z dziećmi z niepełnosprawnościami