Ponad 600 tancerzy, 12 godzin „gorącego parkietu", świetne wyniki średzian, legenda tańca na fotelu sędziego głównego oraz beaty prowadzącego konkurs Vita - tak w skrócie można podsumować 9. edycję Tanecznej Środy
- Fantastyczna impreza, organizacja na najwyższym poziomie - podsumował sobotni konkurs prowadzący całość Witold Vito Ostynowicz - poznański showman, raper, beatbokser i breakdancer, uczestnik „Bitwy na głosy" w 2012 r., występujący w zespole Mezo.
Vito od początku zawojował uczestników i publiczność swoją konferansjerką w rytmie hip hop. W swoich beatach wymienił nawet nazwiska organizatorów i burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego, o którego puchar toczyły się taneczne zmagania na parkiecie hali sportowej Trójki. IX Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego Hip Hop, Break Dance „Taneczna Środa 2018" o Puchar Burmistrza Gminy Środa Wielkopolska Wojciecha Ziętkowskiego trwał przez całą sobotę, a na parkiecie toczyła się piękna sportowa rywalizacja zespołów, duetów i solistów z różnych stron Polski. Do Środy zjechali tancerze m.in. z Wrocławia, Łodzi, Bydgoszczy, Wrześni, Rumii, Opalenicy, Poznania, Lublina, Piotrkowa Trybunalskiego i Żar. Taneczne pokazy oceniało profesjonalne grono licencjonowanych jurorów, na którego czele stał sam prezes Polskiego Związku Tańca Freestyle Zbigniew St. Zasada. Podczas kilku konkurencji w gronie sędziów zasiadła Bogusława Błoszyk ze średzkiego OK. To właśnie ona - pomysłodawczyni i koordynatorka Tanecznej Środy - powitała wszystkich uczestników i gości, dziękując gorąco za pomoc w przygotowaniu turnieju dyrektor Ewie Kusik oraz wszystkim pracownikom OK. Oficjalnie turniej otworzył, w zastępstwie nieobecnego burmistrza, starosta Marcin Bednarz. A później na wiele godzin na parkiecie królował taniec hip hop i break dance.
Podczas turnieju świetnie zaprezentowali się średzianie. W sumie na parkiecie rywalizowało 75 tancerzy reprezentujących Ośrodek Kultury w Środzie, na co dzień tańczących pod okiem Bogusławy Błoszyk i Sandry Kaczmarek. Wszyscy prezentowali się świetnie w barwnych strojach, ufundowanych przez rodziców oraz OK, a przede wszystkim pokazując swój talent i umiejętności.
W kategorii zespołów (III liga, wiek do 11 lat) srebrny medal wytańczyły: Mini Formacja Fresh oraz Szok Kids, które dzięki zdobytym punktom awansowały do II ligi. Jak zwykle wielkie brawa otrzymali najmłodsi uczestnicy turnieju (4-6-latki) - grupa Ziomale, która wytańczyła 3. miejsce. W kategorii zespołów II ligi (do 11 lat) drugą nagrodę otrzymał zespół Krzyk, natomiast 3. miejsce w kategorii street grupa I liga do 15 lat wytańczyła grupa Teenagers. Rewelacyjnie zaprezentowały się też panie z grupy Girls of fire (kategoria street I liga od 31 lat), dzięki którym parkiet faktycznie zapłonął (na szczęście tylko w sensie przenośnym). Zespół występował w średzkim turnieju po raz pierwszy (w ubiegłym roku Girls wystąpiły poza konkursem) i otrzymał bardzo dobre noty od sędziów. Trzecie miejsce w kategorii hip hop ekstra liga / open od 16 lat uzyskała grupa Screeam, a na 4. miejscu w kategorii hip hop formacje ekstra liga / open od 16 lat uplasował się zespół Street Players - oba zespoły prowadzi Sandra Kaczmarek.
W kategorii debiutów najwyższą ocenę uzyskały 8-letnie Marta Możewska i Maria Przybylska, które w nagrodę zatańczą podczas turnieju w Poznaniu. W konkurencji duetów (kategoria open od 16 lat) trzecie miejsce wytańczyły Patrycja Bogusławska i Jakub Waszak, a czwarte duet Mikołaj Stefański i Adam Waszak. W duetach 12-15 lat do finału dostały się Patrycja Stępa i Oliwia Binkowska, które w mocno obsadzonej konkurencji zakończyły rywalizację na piątym miejscu.
Dobrze wypadli też soliści z OK. Miejsce 3. w kategorii solo klasa E 12-15 lat wytańczyła Jessica Smurawska, 4. miejsce Zuzia Perlik, a na piątym miejscu zakończyła rywalizację Oliwia Mrugas w klasie E, od 16 lat. Rewelacyjnie wypadli chłopcy solo. Złoty medal w kategorii od 16 lat wytańczył Mikołaj Stefański, a zaraz za nim na podium stanął Adam Waszak, dla którego był to pierwszy występ w turnieju. Piąte miejsce w tej konkurencji zajął Jakub Waszak. - To był wielki sukces bliźniaków - podkreśliła B. Błoszyk, która z dumą obserwowała występy wszystkich swoich podopiecznych z OK. Duma rozpierała też dyrektor OK Ewę Kusik, która wręczała najlepszym puchary i medale.
Sporą niespodzianką dla gości i uczestników był występ mistrza Europy w tańcu break dance w rywalizacji z.... prowadzącym turniej Witoldem Vito Ostynowiczem. Zresztą ta konkurencja była niezwykle widowiskowa - tancerze prezentowali swoje układy „w kole", otoczeni przez siedzącą wokół młodzież. Sędziowie, po odliczeniu 1.2.3., wyłaniali zwycięzcę przez wskazanie. Vito zamiast cyfr zarządził w Środzie skandowanie W.L.K.P. Cała rywalizacja zakończyła się wspólnym, radosnym tańcem młodzieży z nabijającym rytm Vito.
Bardzo dobrze średzki turniej ocenił prezes PZTF Zbigniew Zasada. Jak podkreślił, do Środy tancerze wracają by rywalizować, tańczyć i dobrze się bawić. - Oni bardzo dobrze się tu czują - mówił. - Kolejny turniej za nami. Znowu się udało i, jak podsumowali sędziowie, konkurs był na najwyższym poziomie. Panowała wspaniała atmosfera, a mimo dużej frekwencji wszystko przebiegło sprawnie. Już teraz czekamy więc na kolejną, dziesiątą edycję turnieju. Chcielibyśmy, żeby przyszłoroczny turniej odbywał się przez dwa dni. W każdym razie już teraz zapowiadam, że na jubileuszową Taneczną Środę szykujemy wielką niespodziankę - podsumowuje i zapowiada koordynatorka średzkiego turnieju Bogusława Błoszyk.
Organizatorami Tanecznej Środy byli: Ośrodek Kultury w Środzie, Urząd Miejski w Środzie, Starostwo Powiatowe w Środzie oraz Polski Związek Tańca Freestyle. Sponsorami turnieju byli: Urząd Miejski w Środzie, Starostwo Powiatowe w Środzie, MPECWiK, mleczarnia „Jana", Decora oraz Izabela Bartkowiak „Warta".
Hanna Sowa