XI Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego Taneczna Środa za nami. W rywalizacji wzięło udział ponad 400 roztańczonych zawodników z całej Polski
W ubiegłą sobotę odbyła się 11. edycja Turnieju Tańca Taneczna Środa. Tancerze wrócili na parkiet hali przy średzkiej „Trójce" po dwóch latach - w ubiegłym roku z powodu pandemii impreza została odwołana. Tegoroczna edycja na szczęście mogła się odbyć, ale - bez udziału publiczności. Organizatorzy ściśle też przestrzegali przepisów reżimu sanitarnego. Za to po raz pierwszy turniej można było oglądać online.
Po specyficznym sezonie do Środy zjechało nieco mniej tancerzy niż w latach poprzednich. W roku 2018 rywalizowało w Środzie ponad 600 zawodników, a dwa lata temu prawie 1000. Trzeba jednak pamiętać, że edycja 2019 była edycją jubileuszową, wyjątkowo trwającą aż dwa dni.
W tym roku na Taneczną Środę przyjechali tancerze z klubów m.in. z Bydgoszczy, Lublina, Poznania, Wrocławia, Kalisza, Kielc, Łodzi, Kościerzyny, Jawora, Strzegomia, Kamiennej Góry, i Tarnowa Podgórnego. Gospodarza turnieju, czyli Ośrodek Kultury w Środzie reprezentowała formacja Fresh, a poza ekipą z OK na turnieju powiat średzki reprezentowała jeszcze Skarbnica Talentów z Zaniemyśla.
Sobotni turniej otworzył burmistrz Piotr Mieloch, a koordynowała Bogusława Błoszyk z OK. Zawody oceniało 7 sędziów z sędzią głównym Zbigniewem Zasadą jr. Turniej - podobnie jak w poprzednich edycjach - poprowadził bardzo sprawnie Witold Vito Ostynowicz - poznański showman, raper, beatbokser i breakdance, uczestnik Bitwy na Głosy 2012 (członek zespołu Mezo).
Jak zwykle, świetnie zaprezentowała się ośrodkowa formacja Fresh, która ostatnio osiąga same sukcesy. Grupa zajęła drugie miejsce w I lidze oraz drugie miejsce w kategorii open. W kategorii solo świetnie zaprezentowała się Maria Przybylska (członkini formacji Fresh), która dostała się do finału i zdobyła drugie miejsce w kategorii solo 12 lat klasy sportowe F. Sukces tym większy, że w tejże klasie była spora konkurencja.
Natomiast formacja z zaniemyskiej Skarbnicy Talentów Agnieszki Skarbeckiej zajęła pierwsze miejsce (ex aequo z kilkoma innymi formacjami) w rywalizacji III ligi.
W tym roku powiat średzki reprezentowały zaledwie dwie formacje taneczne. To o wiele mniej niż dwa lata temu, kiedy Środę reprezentowało aż pięć szkół tańca. Więcej średzkich tancerzy występowało też w poprzednich edycjach. Jak podkreśla B. Błoszyk, o wiele mniejsza frekwencja średzkiej reprezentacji spowodowana była lockdownem, brakiem możliwości rozwoju, treningów. - Nie było gdzie i jak trenować. Dopiero od niedawna wróciliśmy na parkiet sali OK przy PKP. Grupa Fresh jako jedyna brała udział w pięciu turniejach online - ocenia koordynatorka turnieju.
- Cieszę się, że mimo obostrzeń, udało się w tym roku zorganizować turniej. Ci, którzy tu rywalizują podkreślają, że lubią do Środy przyjeżdżać, bo to turniej na wysokim poziomie, dobrze zorganizowany. Tutaj reprezentanci każdego miasta mają swoje miejsce, swoją klasę w szkole do dyspozycji. Ten komfort jest dla grup bardzo ważny. Tym bardziej w tym roku, kiedy mamy reżim sanitarny - dodaje Bogusława Błoszyk.
Organizatorami Tanecznej Środy byli: Ośrodek Kultury w Środzie i Polski Związek Tańca przy wsparciu Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego. Organizatorzy dziękują też za pomoc Szkole Podstawowej nr 3, Mleczarni Jana, UK oraz MPECWiK.
Hanna Sowa