W sobotę w Ośrodku Kultury było można zobaczyć spektakl "Pustostan" w wykonaniu aktorów Teatru NP. Na spektakl zaprosiło Stowarzyszenie Przyjaciół Średzkiej Jedynki, które w szkole przy ul. Lipowej tworzy Centrum Łączenia Kultur i Pokoleń
Całkowity dochód z zakupu cegiełek, które były wejściówkami na spektakl, zostanie przeznaczony właśnie na tworzenie Centrum Łączenia Kultur i Pokoleń w budynku starej "Jedynki". - Będzie to centrum integracji społecznej. Pomysł pojawił się dwa lata temu. Podczas remontu dachu przez Środę przeszła wichura i zawalił się komin. Szkoła była w opłakanym stanie. Władze miasta zdecydowały, że będziemy remontować placówkę etapami. I to się dzieje, powoli finalizujemy remonty i szkoła wygląda pięknie - mówiła już po spektaklu w Ośrodku Kultury dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Jadwiga Wieland. - Postanowiłam też zaadaptować w piwnicy pomieszczenie, z którego do południa będą mogli korzystać uczniowie, by po wyjściu z klas mieć gdzie się spotkać, porozmawiać, rozwijać swoje pasje. Natomiast po południu będą mogli się w nim spotykać emerytowani nauczyciele, dziadkowie, rodzice, pracownicy szkoły, wszyscy ci, którzy szukają miejsca na spotkanie i rozmowę.
Jadwiga Wieland mówiła też, że w pomieszczeniu gotowa jest elektryka, ale potrzebne są kolejne inwestycje. Ma nadzieję, że Centrum Łączenia Kultur i Pokoleń zostanie uruchomione w przyszłym roku.
Sam spektakl przygotowany przez Teatr NP. w reżyserii Jagody Książek został przez publiczność przyjęty bardzo dobrze. Pisaliśmy o nim niedawno przy okazji średzkiej premiery. Już teraz czekamy na kolejną premierę średzkiej grupy.
Wydarzenie w Ośrodku Kultury odbyło się pod patronatem burmistrza Piotra Mielocha i "Gazety Średzkiej".
(k)