Wakacyjna Czwartkowa Uczta Duchowa, która odbyła się tydzień temu, miała numer 102. Była to próba generalna sopranistki Dominiki Dobrolińskiej przed wrześniowym konkursem muzycznym
Solistka, znana w Środzie nie tylko jako śpiewaczka, ale również jako współorganizatorka i prowadząca Czwartkowe Uczty Duchowe, znów oczarowała publiczność swoim mocnym i pięknym głosem. Koncert składał się z trzech części. Pierwsza i ostatnia, podczas której królował śpiew, przedzielona została krótkim recitalem pianistki Alicji Kosznik.
Prezentowane utwory wokalne odzwierciedlały styl przeróżnych epok muzyki klasycznej - od Mozarta (premiera jego „Uprowadzenia z Seraju" odbyła się w 1782 roku), poprzez Donizettiego z epoki romantyzmu, Richarda Straussa, żyjącego na przełomie XIX i XX, Bernsteina urodzonego w 1918 aż do Juliany Hall - współczesnej amerykańskiej kompozytorki, urodzonej w 1958 roku.
Tym razem, ze względu na rodzaj recitalu (próba generalna przed konkursem muzycznym), koncert nie był transmitowany za pomocą łączy internetowych. To tym bardziej zmobilizowało średzkich melomanów, by przyjść licznie do biblioteki i wysłuchać tego znakomitego koncertu na żywo. Wszystko oczywiście odbyło się z zachowaniem zasad sanitarnych.
Przypomnijmy, że poznanianka Dominika Dobrolińska (rocznik 1994) na swoim koncie ma koncerty w Hongkongu, Niemczech, Belgii, Norwegii, Czechach i na Słowacji oraz m. in. na scenie Grieghallen w Bergen, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej czy Teatru Wielkiego - Opery Poznańskiej. Solistka jest zdobywczynią wielu stypendiów oraz laurów na międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursach.
Natomiast pianistka Alicja Kosznik jest absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Współpracowała m.in. z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Filharmonią Gorzowską oraz Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.
(so)