W Galerii Miejskiej na średzkim Starym Rynku można oglądać wystawę z okazji 100-lecia wybuchu powstania wielkopolskiego zatytułowaną "Powstańcy Wielkopolscy". Dla Środy i średzian to bardzo ważne wydarzenie
Na publikowanej na stronie internetowej Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich liście powstańców związanych z ziemią średzką znajduje się 550 nazwisk. A to zapewne nie wszyscy, bo co jakiś czas ktoś dociera do stowarzyszenia i dokumentuje związki swojego przodka z wydarzeniami w Wielkopolsce sprzed 100 lat. Dlatego też nie jest pozbawione podstaw twierdzenie, że zryw powstańczy był w Wielkopolsce powszechny, a w Środzie prawie w każdej ówczesnej rodzinie był ktoś, kto poszedł walczyć za niepodległość regionu.
Dlatego też tak bardzo cieszy, że wystawa "Powstańcy Wielkopolscy" ma bohatera zbiorowego. Jak mówi kurator wystawy Maria Gierczyńska, "każdy ryzykował swoje życie, czy był szeregowcem czy dowódcą, każdy był ważny, każdy był gotowy poświęcić wszystko. Ta wystawa jest właśnie o tych ludziach".
W poniedziałkowe późne popołudnie wystawę otwierała Maria Mielcarzewicz, prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich oraz Jacek Piotrowski, dyrektor Muzeum Ziemi Średzkiej. Przemawiał też Wawrzyniec Wierzejewski, członek Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, szef oddziału wielkopolskiego. Galeria pękała w szwach, na wernisaż przyszło na pewno ponad 150 osób.
Na wystawie można zobaczyć wiele bardzo ciekawych fotografii ze zbiorów Powiatowego Archiwum Fotograficznego w Środzie. Konsultacje historyczne przeprowadziła Marianna Kubiak. Niesamowite wrażenie robi ściana z fotografiami powstańców. Przygotowano 240 pól, kilka z nich jest jeszcze wolnych. Są inne do tej pory nie pokazywane zdjęcia, a także m.in. nieśmiertelnik Szymona Joachimiaka, medale Urszuli Jankowskiej i Bronisława Mroczyńskiego, jakie otrzymali na 75-lecie powstania, pismo ks. proboszcza Mieczysława Meissnera potwierdzające miejsce kwatery powstańczej na cmentarzu i wiele innych ciekawych pamiątek.
Wystawę w Galerii Miejskiej można oglądać do połowy stycznia. Oczywiście zachęcamy, aby średzianie obejrzeli ją powszechnie, apelujemy do szkół, aby szczególnie teraz, przy okazji 100-lecia powstania, właśnie w Galerii Miejskiej organizować lekcje historii przy wsparciu członków Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich.
A w "Gazecie Średzkiej" już za tydzień rozmowa z Marią Mielcarzewicz.
(kóz)