W niedzielę 8 lipca w Amfiteatrze przy Gminnym Ośrodku Kultury w Krzykosach odbędzie się XV Wielkopolskie Spotkanie Kapel Podwórkowych. Dzień wcześniej muzyków będzie można spotkać w Środzie i Nowym Mieście
- Planujemy promocję kapel we wszystkich gminach powiatu średzkiego, poprzez uliczne muzykowanie 7 lipca. Zaczniemy od prezentacji kapel na Starym Rynku i staromiejskich uliczkach w Środzie w najbliższą sobotę około godziny 15:30, a potem około godz. 17:00 na rynku w Nowym Mieście - mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krzykosach Ryszard Włodarczyk. - Zostały zaproszone kapele z różnych stron Polski, które zaprezentują gwarę i muzykę naszej ojczyzny. Imprezie tej nigdy nie brakowało publiczności.
Wielkopolskie Spotkanie Kapel Podwórkowych „Podwórkowe Muzykowanie" to impreza cykliczna odbywająca się od 14 lat. Na spotkanie zapraszane są kapele z całej Polski, grające muzykę z gatunku folkloru miejskiego. W tym roku zaprezentują się: kapela EKA z Gostynia, Jaraczewioki, Emilia z Krzykos. Śląskie Bajery z Ornontowic i gospodarz spotkania Szczuny z Sulęcinka. Kapelom towarzyszyć będzie Zofia Dragan z gwarą Poznańską.
Honorowym patronatem spotkanie objął starosta średzki oraz wójt gminy Krzykosy.
Tymczasem w studiu Piotra Nowaka w Małoszkach powstaje nowa płyta kapeli Szczuny z Sulęcinka.
Będzie to trzecia płyta autorska popularnej kapeli podwórkowej. Od wydania ostatniej minęło 10 lat. Piosenki z nowej płyty będzie można już posłuchać w najbliższą niedzielę na XV Jubileuszowym Spotkaniu Kapel Podwórkowych w Krzykosach.
Do podstawowego składu kapeli dołączył Michał Grodzki, który wraz z kapelą pojawi się na scenie w Krzykosach. W tym dniu odbędzie się również promocja płyty.
(k)