Na piękny koncert zaprosiła melomanów średzka biblioteka. Podczas ubiegłotygodniowej uczty zabrzmiały utwory m.in. J. Haydna, W.A. Mozarta i A. Piazzoli
To było wspaniałe muzyczne ucztowanie, a przed średzkimi melomanami wystąpił najpierw duet Mateusz Kolasiński (skrzypce) i Vladyslawa Uhod (fortepian), a później trio w składzie: Ewelina Misztal (skrzypce), Marcelina Murawska (wiolonczela) oraz Maria Łakomy (fortepian). Koncert zaś poprowadził inicjator średzkiego muzycznego ucztowania w bibliotece - pianista Grzegorz Rudny. Konferansjer jak zwykle bardzo ciekawie opowiadał o prezentowanych podczas koncertu kompozytorach, przytaczając interesujące, często nieznane fakty z ich życiorysów. Samych melomanów zaś oczarowały utwory, które zabrzmiały w czwartkowe popołudnie, wykonane przez bardzo wrażliwych młodych muzyków. Koncert zakończyły piękne kompozycje A. Babajanyana z Armenii oraz A. Piazzoli z Argentyny.
Warto przytoczyć kilka słów o wykonawcach. Skrzypek Mateusz Kolasiński od 2014 studiuje na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Muzyk jest laureatem nagród w licznych konkursach, w których brał udział jako solista bądź kameralista. Wielokrotnie współpracował też z orkiestrami zarówno w Polsce, jak i za granicą. W roku 2017 odbył tournée po Chinach z Polish Symphony Orchestrą.
Vladyslawa Uhod w roku 2016 ukończyła z wyróżnieniem Music College w Kijowie. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Poznaniu, jest też laureatką wielu konkursów muzycznych.
Skrzypaczka Ewelina Misztal gry na skrzypcach uczyła się w szkole muzycznej w Lublinie, a obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, jest też laureatką konkursów muzycznych krajowych i zagranicznych.
Studentką poznańskiej Akademii jest również, pochodząca z Kętrzyna, wiolonczelistka Marcelina Murawska. Koncertuje i bierze udział w licznych konkursach w kraju i zagranicą.
Pianistka Maria Łakomy również studiuje na poznańskiej Akademii Muzycznej. Wcześniej uczyła się w PSM w Krapkowicach oraz w PSM w Opolu.
(so)