To był bardzo udany koncert w średzkiej Bibliotece Publicznej. Przy pełnej sali zagrał Ogólnopolski Zespół Gitarowy Dusznickie Aniołki, który prowadzi średzianin Środy dr Bartłomiej Marusik
Dusznickie Aniołki to formacja złożona z młodych gitarzystek i gitarzystów pochodzących z różnych zakątków naszego kraju, których łączy pasja do muzyki i gitary. Zespół tworzą Beata Atłas -Tymbark, Katarzyna Chęć - Wrocław, Ada Dworak - pochodzi ze Zgorzelca, a obecnie mieszka w Środzie, Marzena Gołembiewska - Jarocin, Kamil Greschutz - Zdzieszowice ,woj. opolskie, Jakub Jakubczak - Wałbrzych, Marianna Kowal - Trzebiatów, woj. zachodniopomorskie, Wojciech Mizera - Chromiec, powiat średzki i Julia Pszon - Grodków woj. opolskie.
Zespół powstał w lutym 2017 roku, a już jest laureatem ogólnopolskich konkursów wykonawczych. Co ciekawe, młodzi muzycy (w wieku 16 - 18 lat) spotkali się razem na warsztatach w Dusznikach. Warsztaty prowadził m.in. Bartłomiej Marusik. Grupa postanowiła współdziałać, choć na próbach spotykają się bardzo rzadko, praktycznie tylko przed koncertami. Efekty współpracy są jednak bardzo dobre.
W Środzie zespół zaprezentował ponad półtoragodzinny koncert. W rolę konferansjera wcielił się Bartłomiej Marusik, który barwnie opowiadał nie tylko o prezentowanych utworach, ale także o samym zespole.
W średzkiej bibliotece Dusznickie Aniołki zagrały m.in. II część Koncertu d-moll na obój i orkiestrę barokową Alessandro Marcello, "Taniec Eleny" Michała Lorenca (temat z filmu "Bandyta"), "New York, New York" - Johna Kandera z repertuaru Franka Sinatry, "Kwiat jednej nocy" Juliusza Loranca z repertuaru zespołu Alibabki, "Les Champs Elysees" Joe Dassina, czy "Cantaloupe Island" Herbie Hancocka.
Liczna publiczność wzięła udział w konkursie i odgadywała grane przez zespół melodie z muzyki filmowej. W bibliotece usłyszeliśmy też "średzki" duet Adę Dworak i Wojciecha Mizerę, który zaprezentował jazzową interpretację "Ody do radości" Ludwika van Beethovena. W finale Ada Dworak zaśpiewała jeszcze "Hot stuff" Donny Summer.
Bardzo udany koncert zorganizowała spółka gminna Środa XXI oraz Biblioteka Publiczna. Patronat nad przedsięwzięciem objęły gmina Środa i powiat średzki.
(k)