17. PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza wygrał Terer Dickson z Kenii, który wybiegał czas 2:16:58. Drugi był Amerykanin polskiego pochodzenia Christopher Zablocki, a czwarty Marcin Fehlau z Poznania. Najlepszą biegaczką była Polka - Agnieszka Gortel-Maciuk z Chorzowa (2:35:39).
W 2010 roku poznański maraton ukończyło 17 średzian, co wtedy wydawało się świetnym wynikiem. W 2011 roku w Poznaniu pobiegło 22 maratończyków z powiatu średzkiego. W 2012 roku było ich aż 42, w tym 30 z samej Środy i 6 z Nowego Miasta. Biegli też maratończycy z Zaniemyśla, Zberek, Chociczy, Jezior Małych, Murzynowa Leśnego.
Przed trzema laty w poznańskim maratonie pobiegło 41 biegaczy z powiatu średzkiego, w tym 26 ze Środy i pięciu z Zaniemyśla. Dwa lata temu w poznańskim maratonie pobiegło 43 biegaczy z powiatu średzkiego, a przed rokiem 33, w tym 21 ze Środy i czterech z Zaniemyśla. Biegli też maratończycy z Chociczy, Murzynowa Leśnego, Nowego Miasta, Solca i Sulęcinka.
W tym roku powiat średzki reprezentowało aż 37 biegaczy, w tym 22 ze Środy oraz sześcioro z Zaniemyśla, a także maratończycy z Brodowa, Chociczy, Giecza, Krzykos, Murzynowa Leśnego, Nowego Miasta, Solca i Sulęcinka.
Pierwsza trójka
W tym roku nie było tak spektakularnych wyników jak przed rokiem, gdy najszybszy z powiatu średzkiego był Krzysztof Heimann z Jezior Małych, który zajął 47. miejsce w klasyfikacji generalnej.
W niedzielę najlepszy z powiatu średzkiego był Leszek Wierzbicki, który w świetnym czasie zajął 261. miejsce.
Drugi był biegacz z gminy Zaniemyśl. Hubert Jakubowski zajął 344. miejsce.
Trzeci był średzki biegacz Michał Zygmunt, który zajął 372. miejsce.
Czwarte miejsce w klasyfikacji biegaczy z powiatu średzkiego zajął najbardziej doświadczony ze średzkich biegaczy Władysław Przybył z Klubu Biegacza Aktywni Środa. Jako jedyny biegacz ze Środy ma on na swoim koncie wszystkie siedemnaście maratonów w Poznaniu. W tym roku zajął 736. miejsce w klasyfikacji generalnej.
Biegaczki, Polonia i Aktywni
W tym roku w poznańskim maratonie wystartowało aż sześć biegaczek z powiatu średzkiego. Przed rokiem były tylko dwie, ale rok wcześniej aż siedem.
W niedzielę najlepiej spisała się Karolina Klupczyńska z Zaniemyśla, która zajęła 95. miejsce wśród kobiet. Z kolei Izabela Brzezińska na mecie zameldowała się jako 139. biegaczka, a Żaneta Szynwelska była 296. wśród pań.
W barwach Polonii Środa pobiegło aż 14 maratończyków. Poza L. Wierzbickim najlepszy w tym gronie był Krzysztof Pawłowski (790. na mecie). Poloniści pojechali do Poznania własnym autokarem, a znalazło się w nim miejsce także dla kibiców, którzy wspomagali ich na trasie.
Trzech biegaczy reprezentowało Klub Biegacza Aktywni Środa.
Warto zauważyć, że jeden ze średzkich biegaczy startował również w rozgrywanych w Poznaniu mistrzostwach Polski. Swoje mistrzostwa w maratonie mieli tu m.in. lekarze, informatycy, służba więzienna, Drużyna Szpiku, ale także księża i klerycy (w kategorii duchownych pobiegło ośmiu maratończyków). Mistrzostwa Polski w maratonie mieli w Poznaniu także policjanci. Piotr Stefanowicz z Brodowa reprezentował w tym biegu KP Poznań Grunwald i zajął 36. miejsce w stawce najlepszych w maratonie policjantów w kraju.
Z kolei - jak donosi Polonia Środa - Żaneta i Tomasz Szynwelscy zdobyli Koronę Maratonów Polski. W samym tylko 2016 roku zaliczyli pięć maratonów!
krzem
Wyniki biegaczy z powiatu średzkiego w 17. PKO Poznań Maraton
(kolejno miejsce, imię i nazwisko, miejscowość, klub, kategoria wiekowa, miejsce w kategorii, czas netto, w nawiasie miejsce w klasyfikacji kobiet)