Adam Konieczny z Zaniemyśla, biegnący w barwach Polonii Środa, jako pierwszy wyruszył na trasę V Biegu Nadziei. Jako pierwszy dotarł też na metę, z czasem 00:32:43. W tym roku, aby wesprzeć ideę budowy hospicjum, w niedzielny poranek na Starym Rynku biegała setka dzieci oraz ponad 400 dorosłych biegaczy na dystansie 10 kilometrów. Po raz pierwszy też rozegrano w Środzie biegowe mistrzostwa prawników
Wielkie święto biegania, ze szczytnym przesłanie w tle, rozpoczęło się w niedzielny poranek na Starym Rynku od biegu dzieci. W sumie setka maluchów pobiegła wokół płyty rynku - maluchy biegały jedno okrążenie, dzieci w wieku od 8 do 12 lat - dwa okrążenia. W przyszłym roku, jak apelują nastolatkowie ze Środy, trzeba będzie zorganizować też bieg dla młodych, w wieku od 13 do 15 lat, by i oni mogli pokazać, że w Środzie potrzebne jest hospicjum.
Kolorowo i gwarnie było w niedzielę od samego rana na średzkim rynku. O idei biegu, tym co będzie się działo, a także działaniach i inicjatywach podejmowanych przez Stowarzyszenie Hospicjum im. Piotra Króla opowiadał w imieniu organizatorów Piotr Pajchrowski. Opowiadał on m.in. o tym, jak dziś wygląda plac budowy. Przy ulicy Lotniczej stoi budynek w stanie surowym zamkniętym. W ubiegłym roku położono dach. Na przełomie 2016/2017 wstawiono okna. Dzięki biegowi m.in. pozyskiwane będą środki na położenie wewnętrznych instalacji sanitarnych.
Ponad 400 dorosłych biegaczy zapowiedziało udział w niedzielnym biegu. Kilka ciepłych słów usłyszeli od prezes stowarzyszenia Barbary Król. Rozgrzewkę poprowadziła Sylwia Szczepańska z Centrum Aktywności. Kilka sekund po godzinie 10:00 burmistrz Wojciech Ziętkowski wypalił z pistoletu sygnał do startu. Na szpicy biegaczy jechali Etyliniarze oraz policjanci. Na czele biegaczy na trasę wyruszył Adam Konieczny, który pół godziny później jako pierwszy wbiegł też na metę. W oczekiwaniu na biegaczy średzianie mogli kupić cegiełki wspierające budowę hospicjum i zdobyć nagrody lub upominki, poćwiczyć na stoisku Centrum Aktywności lub sprawdzić parametry życiowe na stanowisku Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego. O atrakcje dla najmłodszych zadbała Przedszkolandia. Posłuchać można było również dialogów P. Pajchrowskiego i burmistrza W. Ziętkowskiego. Duet ten witał też sporą grupę biegaczy na mecie. Dystans 10 kilometrów łatwy do pokonania nie był, co przyznawało sporo osób. Niektórzy biegacze z trudem dotarli do mety, a po jej przekroczeniu potrzebowali wsparcia. Na kilka metrów przed metą jedną z pań wspomogli strażacy i dzięki nim, choć z trudem, to jednak na własnych nogach dotarła na metę. Był też upadek, ale dzielna biegaczka podniosła się i przeszła przez magiczną metę. A tam na wszystkich czekały wyjątkowe medale w kształcie łapki.
Dla najlepszych biegaczy organizatorzy przygotowali dodatkowo puchary i nagrody rzeczowe. W kategorii open triumfowali biegacze Polonii Środa - Magdalena Lewandowska ze Zberek i Adam Konieczny z Zaniemyśla.
W ramach jubileuszowej edycji Biegu Nadziei rozegrano również I Mistrzostwa Prawników. Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie www.hospicjumpk.pl.
pik