ZAPASY. 10 listopada w Osielsku koło Bydgoszczy odbył się IV Ogólnopolski Turniej Dzieci i Młodzików w zapasach. Na starcie stanęło 215 zawodników z 26 klubów z Polski oraz reprezentacje z Niemiec - Luckenwalde i Słowacji - Koszyce. Turniej w Osielsku należy do jednych z największych turniejów w Polsce rozgrywanych dla dzieci
Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, najwięcej zawodników, bo aż 30 walczyło w kategorii wagowej do 34 kg (chłopcy). Klub ULKS Tęcza Środa na ten turniej wysłał 7 czołowych swoich zawodników spośród dzieci i młodzików pod wodzą trenerów Krzysztofa Kaźmierowskiego i Krzysztofa Krotofila.
Z uwagi na dużą liczbę zawodników, zawody były rozgrywane w takim samym systemie co mistrzostwa Polski młodzików, kadetów, juniorów czy seniorów, czyli tzw. System A i B. System ten polega na tym, że zawodnik wygrywający pierwszą walkę trafia do grupy A, natomiast przegrywający do grupy B. Co prawda, zawodnik z grupy B nie ma już szans na zajęcie pierwszego czy drugiego miejsca, ale ma jeszcze szanse na zajęcie trzeciego miejsca i brązowy medal pod warunkiem, iż wygra już wszystkie swoje kolejne walki.
Taki los spotkał najlepszą na tym turnieju naszą zawodniczkę Jagodę Piotrowicz, która zajęła 3. miejsce w kategorii wagowej 33 kg, pomimo porażki w pierwszej walce z odwieczną rywalką z Unii Swarzędz. Ponieważ druga porażka wyeliminowałaby Jagodę z turnieju, do kolejnych walk Jagoda wyszła jeszcze bardziej skoncentrowana i bojowo nastawiona, czego efektem były dwa wygrane pojedynki przed czasem poprzez położenie rywalek z KS Bloczek Team Peplin na łopatki, co otworzyło jej drogę do pojedynku o 3. miejsce. W walce o 3. miejsce w tak dużym turnieju Jagoda pokonała na punkty 8:2 zawodniczkę z UKS Olimpik Lubichowo i przywiozła do Środy upragniony brązowy medal.
W najbardziej obsadzonej kategorii wagowej do 34 kg (30 zawodników) walczyło dwóch naszych zawodników - Rafał Grzelak i Mateusz Kulak. Obaj odnotowali podobny bilans walk- dwie wygrane i dwie przegrane i pomimo ambitnej postawy zajęli odpowiednio 15 i 13 miejsce.
W kategorii wagowej 30 kg, gdzie startowało ogółem 20 zawodników, walczyło dwóch kolejnych naszych zawodników - Marcin Mikołajczak i Tymon Skąpski - którzy należeli do jednych z najmłodszych zawodników tego turnieju (odpowiednio 7 i 8 lat). Pomimo dwóch porażek, zebrali duże doświadczenie, które z pewnością zaowocują w przyszłości.
W kategorii wagowej 41 kg nasz młodzik Antoni Stanicki już w swoich dwóch pierwszych walkach trafił na bardziej doświadczonych zawodników z Niemiec i musiał uznać ich wyższość, zajmując ostatecznie 7. miejsce.
Nasz drugi młodzik Kacper Świdurski z uwagi na przygotowania do mistrzostw Polski młodzików startował w wyższej niż zwykle kategorii wagowej do 62 kg. Po zaciętych pojedynkach z zawodnikami z Koszalina, Osielska czy Krotoszyna zajął 3. miejsce i przywiózł do Środy brązowy medal.
(k)