Podczas zawodów startujący zawodnicy poprawiali swoje rekordy życiowe, a także padł nowy rekord Polski w kategorii juniorek na dystansie 10 km, który ustanowiła reprezentantka LKS Stali Mielec - Katarzyna Zdziabło. Ceremonii otwarcia zawodów dokonał gospodarz gminy Zaniemyśl wójt Krzysztof Urbas w towarzystwie wielu zaproszonych gości.
Jako pierwsi na trasę wyszli reprezentanci szkół podstawowych. Dziewczęta rywalizowały na dystansie 2 km, a jako pierwsza linę mety minęła reprezentantka LKS Stali Mielec Patrycja Rusek (10 min. 50 sek.). Drugie miejsce zajęła Paulina Węcławiak ze Szkoły Podstawowej w Pięczkowie (12 min. 58 sek.), a na trzecim stopniu podium stanęła uczennica Szkoły Podstawowej w Śnieciskach Patrycja Labijak (13 min. 06 sek.). W kategorii chłopców (dystans 2 km) pierwsze trzy miejsca zajęli podopieczni trenera Grzegorza Nowaka ze Szkoły Podstawowej w Pięczkowie: Kacper Olejniczak (12 min. 44 sek.), Mateusz Furmaniak (12 min. 48 sek.), Mikołaj Ludwiczak (13 min.). W klasyfikacji generalnej szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęli reprezentanci Szkoły Podstawowej w Pięczkowie, drugie - Szkoła Podstawowa w Zaniemyślu, trzecie - Szkoła Podstawowa w Śnieciskach, czwarte - Szkoła Podstawowa w Pigłowicach.
W kategorii młodziczek, które miały do pokonania dystans 3 km, pierwsze miejsce zajęła Julia Mądra - LKS Stal Mielec (15 min. 04 sek.). W kategorii chłopców (dystans 5 km) pierwszy był Łukasz Niedziałek z WLKS Iganie Nowe (22 min. 29 sek.). W kategorii juniorek młodszych (dystans 5 km) zwyciężyła Emilia Gręziak z WLKS Iganie Nowe (23 min. 46 sek.). Jedenaste miejsce zajęła reprezentantka średzkiego Orkana Kornelia Zielińska (28 min. 19 sek.). Dwudzieste pierwsze miejsce zajęła Paulina Karólak - Orkan Środa (30 min. 38 sek.), dwudzieste drugie - Anna Bandosz - Orkan Środa (31 min.), dwudzieste czwarte - Katarzyna Zawitaj Orkan Środa (32 min. 15 sek.). Wśród juniorów młodszych (dystans 10 km) pierwsze miejsce zajął Arkadiusz Drozdowicz z PLKS Gwda Piła (45 min.43 sek.)
Nowy rekord Polski na dystansie 10 km w kategorii juniorek ustanowiła reprezentantka LKS Stali Mielec Katarzyna Zdziebło, która pierwsze miejsce na tym dystansie zajęła w czasie 46 minut i 4 sekund. Jedenaste miejsce zajęła reprezentantka średzkiego Orkana Iza Siatkowska (01:02,23 sek.). Wśród juniorów najlepszy okazał się Mateusz Nowak z UKS Skoczek Skoki (44 min. 31 sek.).
Bardzo widowiskowa była rywalizacja wśród seniorek, które miały do pokonania dystans 20 km. Świetną taktykę zaprezentowała reprezentantka LKS Stali Mielec Paulina Buziak, która pokonała swoje zawsze groźne rywalki w czasie 1 godz. 31 min. i 25 sek.), a za liną mety pierwsze gratulacje zwyciężczyni złożył trener kadry narodowej Krzysztof Kisiel. Wśród seniorów (dystans 20 km), po bardzo zaciętej walce. zajął reprezentant AZS AWF Kraków Grzegorz Sudoł (01:24,36 sek.). Piąte miejsce na tym dystansie zajął reprezentant średzkiego Orkana Szymon Zieliński (01:37,05 sek.).
W kategorii weteranów, którzy rozegrali mistrzostwa Polski (dystans 20 km) pierwsze miejsce zajął Grzegorz Sudoł z AZS AWF Kraków (01:24,36 sek.).
Puchary, medale wręczali: senator Piotr Gruszczyński, burmistrz Wojciech Ziętkowski, wójt gminy Zaniemyśl Krzysztof Urbas, przewodniczący Rady Powiatu Marcin Bednarz oraz kierownik zawodów Marek Zaworski. (em)