Już po raz 23. średzki klub karate zorganizował w Środzie Turniej Karate Dzieci i Młodzieży Dragon Cup. W sobotnim turnieju wystartowało w sumie prawie 400 zawodników z 36 klubów karate z całej Polski. Klub gospodarza reprezentowało 38 zawodników, którzy w sumie zdobyli 34 medale - 5 złotych, 12 srebrnych (w tym 3 w kategorii drużynowej) oraz 17 brązowych (6 w klasyfikacji drużynowej).
Ritter nagrodzony
Sobotni turniej, jak co roku, oficjalnie otworzył burmistrz Wojciech Ziętkowski, powitany przez prezesa KK Dragon Arkadiusza Borowicza. Jak zwykle, duże wrażenie zrobiła rzesza zawodników, reprezentantów poszczególnych klubów, którzy dumnie wkroczyli na parkiet hali przy Szkole Podstawowej nr 3.
Zanim rozpoczęła się rywalizacja na matach, odbyła się też uroczystość wręczenia specjalnych nagród dla najlepszych zawodników roku ubiegłego. Nagrodę z rąk Maurycego Wawrzyniaka, prezesa Wielkopolskiego Związku Karate, odebrał zawodnik Dragona, średzianin Jakub Ritter - najlepszy zawodnik kumite w rankingu Wielkopolskiego Związku Karate za rok 2016, wicemistrz świata WUKF z Dublina w kumite indywidualne Shobu Ippon kadetów, wicemistrz Polski Fudokan z Mikołowa w kumite indywidualne kadetów.
Piątka ze złotem
Swoją świetną formę nagrodzony Jakub Ritter potwierdził również podczas turnieju w Środzie, kiedy zdobył swój kolejny złoty medal w konkurencji kumite juniorów młodszych. Wzorując się na starszym koledze z klubu bardzo dobrze zaprezentowało się też czworo młodszych zawodników, którzy również zdobyli złoto. Szczególnie dumna ze swojego zwycięstwa była Vanessa Węcławiak, która jak burza przeszła przez wszystkie walki i zdobyła swoje pierwsze złoto, wygrywając w licznie obsadzonej konkurencji (blisko 30 zawodniczek) kata żaczek. Złoto zdobyli też młodziutcy zawodnicy Marek Mandziak w kata chłopców rocznik 2010 oraz Alicja Dutka w kata pierwszy krok rocznik 2011 i młodsi i Zofia Szymkowiak w kata pierwszy krok (kat. mieszana) rocznik 2010.
Srebro indywidualnie i w drużynie
Swój drugi medal, tym razem srebrny, Zosia Szymkowiak zdobyła w kategorii kata dziewcząt, podobnie jak jej rówieśnik Jędrzej Sowa w kategorii kata chłopców. Srebro zdobył również ośmioletni Patryk Delestowicz w kata orlików, Maja Duszczak w kata młodziczek, Alicja Duszczak w fuku go orliczek, Patryk Kubasik w fuku go juniorów młodszych oraz Stanisław Sowa w kata juniorów młodszych. Dwa srebrne medale w konkurencjach indywidualnych wywalczyła Marta Jakubowska - w kumite młodziczek oraz fuku go młodziczek.
Srebrne medale zdobyły też trzy drużyny. W konkurencji kata dziewcząt 2007-04 na drugim stopniu podium stanęła drużyna w składzie: M. Duszczak, M. Jakubowska i N. Węcławiak. Srebro zdobyli również panowie - w konkurencji kata mężczyzn 2003 i starsi - P. Kubasik, J. Ritter i S. Sowa.
Swoim starszym kolegom dorównali też najmłodsi zawodnicy, którzy w składzie: M. Mandziak, A. Olejniczak i J. Sowa, zdobyli srebro w kategorii kata drużynowe chłopców 2008 i młodsi.
Brązowa jedenastka
Brązowy medal w kategorii kumite orliczek zdobyła Alicja Duszczak. Jej imienniczka - młodziutka Alicja Dutka wywalczyła brąz w kategorii kata dziewcząt. Z kolei Natalia Kamińska stanęła na trzecim stopniu podium w kategorii kata młodziczek. Brąz w kategorii kumite żaczek zdobyła też Oliwia Szostak, a w kata młodziczek Nicole Węcławiak.
Dwa brązowe medale w startach indywidualnych zdobyła Paulina Witaszczyk, która walczyła w kategorii kumite młodziczek oraz fuku go młodziczek.
Wśród panów dobrze zaprezentował się już najmłodszy z nich - Marek Mandziak, który zdobył brąz w kategorii kata pierwszy krok rocznik 2010 (kat. mieszana). W kumite juniorów brązowe medale zdobyli Patryk Kubasik i Stanisław Sowa, a w kategorii fuku go juniorów na trzecim stopniu podium stanął Jakub Ritter.
W kategorii drużynowej brązowe medale zdobyli: w kata dziewcząt 2008 i mł. drużyna w składzie: K. Bestyńska, A. Dutka i Z. Szymkowiak, w kata dziewcząt 2007-04 zespół w składzie: N. Kamińska, O. Szostak, P. Witaszczyk, w tej samej kategorii drużyna w składzie: M. Szafran, B. Szafran, V. Węcławiak.
Świetnie zaprezentowały się też drużyny, w których skład weszli najmłodsi zawodnicy Dragona. W konkurencji kata chłopców 2008 i młodsi brąz zdobyła drużyna w składzie: P. Delestowicz, K. Domański, A. Musielak, w kategorii kata pierwszy krok (kat. mieszana) 2009 i młodsi brąz wywalczyły dwie drużyny - zespół w składzie: M. Mandziak, A. Olejniczak, Z. Szymkowiak oraz drużyna w składzie: K. Bestyńska, A. Dutka, J. Sowa.
Daria i Dariusz z medalami
Jak zwykle świetnie zaprezentowali się na zawodach średzianie ćwiczący w klubie Poznańskie Stowarzyszenie Karate Shotokan. Dariusz Węcławiak w dobrym stylu zdobył złoty medal w konkurencji „dinozaurów" kata Masters powyżej 36 lat, a jego córka Daria zdobyła złoty medal w konkurencji drużynowej kata kobiet oraz w kata indywidualnym seniorek. Brązowy medal zdobył też Wiesław Kaczmarek, który startował w konkurencji indywidualnej kumite seniorów.
Warto dodać, że przy okazji zawodów odbył się też kurs sędziowski według przepisów karate olimpijskiego WKF. W kursie wzięło udział 26 osób. W piątek odbyła się część teoretyczna kursu, a w piątek, podczas turnieju Dragon Cup, część praktyczna.
Organizatorem sobotniego turnieju był średzki Klub Karate Dragon przy wsparciu Wielkopolskiego Związku Karate i Wielkopolskiego Okręgowego Związku Karate Olimpijskiego WKF oraz Urzędu Miejskiego w Środzie. Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Środzie, Usługom Komunalnym, Szkole Podstawowej nr 3, Mleczarni Jana oraz firmie Job Innovation ze Środy. Podziękowania należą się też zaangażowanym rodzicom zawodników za pomoc w organizacji turnieju.