ZAPASY. Michalina Ignaszak zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski młodziczek. Zawody odbyły się w Bielawie w ostatni weekend. To największy sukces 13-letniej zapaśniczki ze Środy
Do Bielawy na VII Mistrzostwa Polski Młodziczek w Zapasach (zawodniczki w wieku 12 - 14 lat) przyjechało 200 dziewcząt z 55 klubów, w tym dwie 13-letnie zapaśniczki Tęczy Środa. Michalina Ignaszak rywalizowała w kategorii 50 kg, a Aleksandra Kowalska w kat. 58 kg. Obie są uczennicami Keglika.
Walki eliminacyjne były rozgrywane w sobotę, a finały w niedzielę. Michalina Ignaszak wróciła za to do Środy z brązowym medalem mistrzostw Polski. Zanim mogła cieszyć się z medalu musiała stoczyć bardzo ciężkie walki.
Pierwsze dwie walki Michalina wygrała przez położenie na plecy. Trzeci pojedynek przegrała na plecy po własnym błędzie technicznym. Mimo że prowadziła 4:0 i atakowała, błąd spowodował, że przegrała na plecy. W kolejnym meczu średzianka wygrała 12:6 z mistrzynią makroregionu śląskiego. Wreszcie decydujący pojedynek o wejście do strefy medalowej Michalina wygrała z zawodniczką Sobieskiego Poznań.
W pojedynku o brąz średzianka była wyraźnie lepsza technicznie. Mogła zakończyć walkę już w pierwszej rundzie. Zabrakło niewiele, aby położyła rywalkę na plecy. Co się odwlecze, to nie uciecze. W końcu i tak rywalka nie wytrzymała i walka skończyła się położeniem na plecy.
- To była wielka radość. Chciałabym podziękować przede wszystkim trenerowi Krzysztofowi Polowczykowi, trenerom Krzysztofowi Kaźmierowskiemu i Krzysztofowi Krotofilowi, moim sparingpartnerom Oli, Kacprowi, Antkowi, Marcinowi oraz za wsparcie Zosi Polowczyk - mówi Michalina Ignaszak.
Michalina Ignaszak trenuje w Tęczy od 7. roku życia. Uczyła się w Szkole Podstawowej nr 2, która jest kuźnią zapaśniczych talentów. Zapasy trenuje także jej starszy brat, dziś 18-latek, który cztery lata temu przywiózł taki sam medal z mistrzostw Polski młodzików.
Ten rok jest dla zawodniczki bardzo dobry. Została mistrzynią Wielkopolski, była druga na mistrzostwach makroregionu, trzecia w ogólnopolskim turnieju kwalifikacyjnym.
W Bielawie mniej szczęścia miała Aleksandra Kowalska. Zawody ukończyła na 10. miejscu. Wygrała swoją pierwszą walkę, potem zaliczyła porażkę, potem znów wygrała i w decydującym pojedynku o awans do strefy medalowej musiała uznać wyższość rywalki.
Zarząd ULKS Tęcza Środa chciałby podziękować za wsparcie finansowe następującym instytucjom, firmom i osobom, dzięki którym możliwy był wyjazd na mistrzostwa Polski młodziczek: MPECWiK, Bankowi Spółdzielczemu w Środzie, Romanowi Kajdaszowi z firmy Budmont, Barbarze Król z firmy KNOTT i osobne podziękowania dla gminy Środa Wielkopolska za wieloletnie wsparcie finansowe naszego klubu.
Warto dodać, że w tym roku w każdej kategorii wiekowej zawodniczki i zawodnicy Tęczy z największych imprez w Polsce przywożą medale: dzieci (brąz Jagody Piotrowicz w Osielsku), młodzik (brąz Michaliny Ignaszak w MP w Bielawie), kadet (złoto Zosi Polowczyk przyznane z Urzędu za wyjazd na ME), junior (brąz Karola Pawlaka na MP we Włodawie), młodzieżowiec 23 lata (brąz Patryka Kaźmierowskiego w MP w Chełmie).
(kóz)