W czwartek 30 kwietnia do Środy dotarła mata zapaśnicza, którą zakupiono w ramach Średzkiego Budżetu Obywatelskiego. Mata ma wymiary12 x 12 m, obejmuje trzy pola walki i jest w komplecie z pokrowcem. Koszt zakupu maty wyniósł blisko 28 tys. zł. W obecności trenerów i zawodników ULKS Tęcza odbioru dokonał burmistrz Piotr Mieloch wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Wullertem
W ten sposób ostatecznie zrealizowany projekt w ramach V edycji Średzkiego Budżetu Obywatelskiego „Sport wszystkich dzieci - nowa mata zapaśnicza na doposażenie hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 przy ulicy Dąbrowskiego 50". Nowa, super lekka mata zapaśnicza już jest, ale w obecnej sytuacji, jaką mamy w kraju musi jeszcze trochę poczekać na chętnych na zajęcia ogólnorozwojowe i zapaśnicze. Sport powoli jest „odmrażany" i miejmy nadzieję, że zajęcia w halach czy salach sportowych w ciągu kilku tygodni zaczną się normalnie odbywać.
Kwota projektu była jedną z najniższych i wynosiła 28.384,44 zł (ostatecznie wynegocjowano cenę jeszcze niższą). Mata zapaśnicza ma wymiary 12 x 12 m, grubość 5 cm, a w jej skład wchodzą: 72 lekkie materace (5 kg/szt. zamiast 20 kg/szt.) i pokrowiec zapaśniczy wykonała renomowana firma Polskok z Chrzanowa. W odbiorze maty zapaśniczej uczestniczyli burmistrz Piotr Mieloch, przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Wullert, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Środzie Małgorzata Kaczmarek oraz członkowie zarządu, trenerzy i kilku starszych zawodników ULKS Tęcza Środa Wielkopolska.
Skąd się wziął pomysł na taki projekt? Rok temu władze i trenerzy Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego Tęcza Środa chcąc przede wszystkim poprawić trudne warunki (zniszczona i ciężka mata zapaśnicza) do zajęć ogólnorozwojowych i treningów zapaśniczych postanowili przystąpić do V edycji Średzkiego Budżetu Obywatelskiego o nową super lekką matę zapaśniczą. W ruch poszły plakaty i ulotki, które zapaśniczki i zapaśnicy pod opieką rodziców i trenerów rozdawali m.in. na deptaku i targowisku mieszkańcom miasta i okolic. W ruch poszły też sms-y, media społecznościowe i prasa lokalna. Projekt znalazł się na 3 miejscy w mieście (wygrywały 4 pierwsze projekty) z ogólną liczbą głosów 326, w tym 315 online.
- Wielkie gratulacje należą się przede wszystkim naszym młodym, odważnym zapaśniczkom i zapaśnikom, którzy nie bali się podchodzić do często obcych sobie ludzi i uprzejmie prosić o oddanie głosu na nasz projekt. Z tego miejsca chcieliśmy też serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy dołożyli swoją "cegiełkę" i dzięki którym nowa super lekka mata zapaśnicza stała się faktem - mówią zgodnie członkowie zarządu klubu.
Doposażenie hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 przy ulicy Dąbrowskiego 50 w nową super lekką matę zapaśniczą znacznie poprawi jej infrastrukturę sportową oraz stworzy dużo lepsze warunki do uprawiania sportu przez dzieci. Dodatkowo mata spełniająca polskie i światowe normy umożliwi organizację dużych imprez ogólnopolskich, podobnych do organizowanej przez klub ULKS Tęcza Środa w roku 2013 - mistrzostw Polski seniorek w zapasach kobiet.
Mistrzostwa Polski Tęcza miała organizować już w tym roku. Ale pandemia zniszczyła te plany.
Jednak nowa super lekka mata zapaśnicza powinna zostać wykorzystana do ćwiczeń ogólnorozwojowych na lekcjach wychowania fizycznego dla uczniów SP nr 2 i młodych sportowców z wielu klubów sportowych mających swoje zajęcia w tej hali m.in. z UKS Taekwondo czy zapaśniczek i zapaśników z ULKS Tęcza Środa. Hala sportowa przy SP nr 2 przy ul. Dąbrowskiego 50 stanowi bowiem istny bastion średzkich zapasów, jest prawdziwą kuźnią talentów i „fabryką mistrzów" w zapasach. Tęcza od 34 lat wychowuje i kształci mistrzów Polski, medalistów mistrzostw Europy czy też uczestników mistrzostw świata w zapasach. Klub prowadzi zajęcia i szkolenia z zapasów w siedmiu grupach wiekowych: dzieci 6-9 lat, dzieci 10-11 lat, młodzicy 12-14 lat, kadeci 15-17 lat, juniorzy 18-20 lat, młodzieżowcy 21-23 lat i seniorzy zarówno dla dziewczyn, jak i chłopców. Razem ponad 60 osób. Treningi prowadzone są przez trzech doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów: Krzysztofa Polowczyka, Krzysztofa Kaźmierowskiego i Krzysztofa Krotofila, którym pomagają Filip Nowaczyk i Sandra Bartkowiak. Zawodnicy klubu w roku 2019 uczestniczyli w 35 wyjazdach na zawody zapaśnicze różnej rangi (wojewódzkiej, ogólnopolskiej, międzynarodowej) osiągając niejednokrotnie znakomite wyniki.
(k)