Po ceremonii otwarcia delegacja miejscowych harcerzy poszła złożyć wiązanki kwiatów na grobach nieodżałowanych społeczników.
W tym roku zgłosiło się do rywalizacji ponad stu czterdziestu zawodników z Polski i Ukrainy.
Najwartościowszym wynikiem zawodów, zdaniem trenerów, był wynik Olgi Niedziałek (WLKS Nowe Iganie). Dwudziestolatka z mazowieckiego uzyskała na 20 km minimum na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. W konkurencji zajęła drugie miejsce ulegając tylko niezmordowanej Paulinie Buziak z Mielca. Paulina wygrywa w Zaniemyślu po raz kolejny. Do niej należy rekord zawodów. Wynik osiągnięty w 2014 roku - 1 godzina 29 minut 45 sekund - był wtedy rekordem Polski. Paulina jako pierwsza Polka "złamała" w Zaniemyślu granicę półtorej godziny na 20 km. W tym roku do zwycięstwa wystarczył wynik 1.35,44. Wynik młodej Olgi Niedziałek to 1.38,57. Na trzecim miejscu - z czasem 1.39,54 - uplasowała się Joanna Bemowska (AZS UMCS Lublin).
Wśród mężczyzn walka o zwycięstwo była bardzo ciekawa. Przez prawie cały dystans prowadził faworyt Rafał Fedaczyński (AZS UMCS Lublin). Jednak na trzy kilometry przed metą atak przypuścił Rafał Sikora (AZS AWF Kraków) i to on przekroczył jako pierwszy linię mety. Na trzecim miejscu ukończył wyścig Adrian Klonowski (LKS Vektra Włocławek). Adrian do końca walczył także o minimum na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. Niestety, do wymarzonej kwalifikacji trochę zabrakło. Czasy najlepszych na 20 km: Sikora - 1.26,35, Fedaczyński - 1.27,01, Klonowski - 1.29,47. Rafał Fedaczyński rywalizował jednocześnie w ramach Mistrzostw Polski Weteranów. Urodzony w 1980 roku zawodnik to ubiegłoroczny olimpijczyk z Rio de Janeiro w chodzie na 50 km, a w tym roku posiadający już kwalifikacje na mistrzostwa świata, z racji wieku już kwalifikował się do kategorii weteranów. Jak się można było spodziewać, pozostali weterani mogli walczyć tylko o kolejne miejsca. W tej klasyfikacji drugi był Grzegorz Grinholc z Rumi, a trzeci weteran wśród weteranów Mirosław Łuniewski. Zawodnik ten w wieku 60 lat uzyskał czas 1.50,53 i wyprzedził pozostałych, średnio o dziesięć, piętnaście lat starszych, rywali. Ten wynik to w tej kategorii wiekowej nowy rekord Polski. Rywalizacja przebiegała przy nienajlepszej pogodzie. Temperatura była za niska nawet dla lubiących chód chodziarzy, a do tego dokuczał bardzo porywisty wiatr. Osiągnięte wyniki mogłyby być zatem jeszcze dużo lepsze.
W gronie rywalizujących byli także średzianie. Nowe rekordy życiowe uzyskali: Kamil Kusza na dystansie 10 km - 60,01 (ósmy wśród juniorów młodszych), Martyna Mencel na 5 km - 30,49 oraz zaniemyślanka Gabriela Kicka w debiucie na 3 km - 0,31.
W rywalizacji szkół podstawowych na 2 km dzielnie spisali się uczniowie SP Zaniemyśl. Wśród chłopców Jan Pleboński wywalczył miejsce na podium. Był trzeci z czasem 13,45. Najlepsza z dziewcząt, szósta Aleksandra Błaszyk, zaprezentowała świetną technikę, a jest uczennicą klasy czwartej.
(M)
Zwycięzcy poszczególnych konkurencji: 2 km - 1. Wiktor Żmuda (Mielec) 12,54, 3. Jan Pleboński (Zaniemyśl) 13,45; Julita Małasiewicz (Mielec) 11,19; 3 km młodziczek Marcelia Osińska MKS Hermes Gryfino 15,46; 5 km młodzików Karol Schidel MLKS Nadwiślanin Chełmno 26,04; 5 km juniorek młodszych Agata Piekarz MKS Hermes Gryfino 24,36; 10 km juniorów młodszych Arkadiusz Schidel MLKS Nadwiślanin Chełmno 47,40; 10 km juniorki Zuzanna Drygalska CMKL Człuchów 49,12; 10 km juniorów Robert Goławski WLKS Nowe Iganie 46,06; 20 km seniorek Paulina Buziak LKS Stal Mielec 1.36,44; 20 km seniorów Rafał Sikora AZS Kraków 1.26,35