Sobotni turniej Dragon Cup zainaugurował cykl rozgrywek Wielkopolskiej Ligi Karate Olimpijskiego WKF 2020. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał burmistrz Piotr Mieloch w towarzystwie prezesa średzkiego klubu KK Dragon Arkadiusza Borowicza. Na otwarciu zawodów byli też starosta Ernest Iwańczuk, wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka, przewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Fertała oraz przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Wullert.
Podczas otwarcia wyróżnieni zostali najlepsi zawodnicy roku 2019. Wśród wyróżnionych znalazła się Kinga Pyra z klubu Tiger Zaniemyśl (najlepsza juniorka mł. kata) oraz Jakub Ritter (najlepszy junior kumite).
Po raz pierwszy otwarciu towarzyszyły występy artystyczne. Ogromne wrażenie na kibicach i zawodnikach zrobiły taneczne występy zespołu Harmonic ze Średzkiego Towarzystwa Tańca Współczesnego Natalii Zys oraz mini recital Jakuba Kośmidera, uczestnika trzeciej edycji programu The Voice Kids.
Również po raz pierwszy zawody zyskały zasięg międzynarodowy - w rywalizacji wzięli udział zawodnicy czeskiego klubu Team Attfis Ostrava.
W sumie w turnieju wystartowało ponad 350 licencjonowanych zawodników z 34 klubów karate olimpijskiego WKF. Tradycyjnie zawody w Środzie dofinansowane były z budżetu Gminy Środa Wielkopolska w ramach wparcia rozwoju sportu w 2020 roku.
Dragon na drugim
Powiat średzki reprezentowały 3 kluby: gospodarz turnieju średzki Klub Karate Dragon, Akademia Karate Shori ze Środy oraz Klub Sportowy Tiger Zaniemyśl.
Świetnie zaprezentowali się zwłaszcza gospodarze turnieju - KK Dragon zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów. W sumie zawodnicy Dragona zdobyli 31 medali - 6 złotych, 11 srebrnych i 14 brązowych.
Worek ze złotymi medalami otworzył młodziutki Aleksander Rydlewski, który zwyciężył rywalizację kata chłopców 7 lat i młodsi. Złoto w kata juniorek młodszych zdobyła Marta Jakubowska. Swoje kategorie kumite dziewcząt fantom zdominowały siostry Szafran. Barbara zdobyła złoto w młodszej, Maria w starszej kategorii wiekowej. Nie zawiódł też Jakub Ritter, który zdobył złoto w kategorii kumite juniorów. Złoto zdobyła też drużyna kata dziewcząt 9 lat i młodsze (Kaczor, Przybylska, Turek).
Srebrne medale w kata w swoich kategoriach wiekowych zdobyli: Łucja Kwiecińska, Liliana Przybylska, Marta Jakubowska i Maja Duszczak. Srebro zdobyły też drużyny kata dziewcząt 10-11 i 12-13 (Kwiecińska, Szafran, Wysz), 14-15 i 16-17 (Duszczak, Jakubowska, Szafran) oraz pierwszy krok 9 lat i st. (Kaczor, Mikołajczak, Sobolewska). Srebro w kumite zdobyli: Dorota Mikołajczak oraz - aż trzy krążki - Natalia Kamińska.
Brązowe medale w kata zdobyli: Oliwia Bąkowska, Maja Duszczak, Aniela Przybylska i Aleksandra Kaczor. Brąz w kata zdobyły też drużyny: chłopców 9 lat i st. (Dorozik, Rydlewski, Zalewski), dziewcząt 14-15 i 16-17 (Kaczor, Mikołajczak, Sobolewska) oraz dziewcząt 9 lat i mł. (Bąkowska, Przybylska, Przybylska). Brązowe medale w kumite fantom zdobyli: Hanna Sobolewska, Aniela Przybylska i Oliwia Bąkowska, a w kumite: Maja Duszczak, Marta Jakubowska, Maciej Stasiłowicz oraz Jakub Ritter.
Dobre starty AK Shori i Tiger Zaniemyśl
Średzką Akademię Karate Shori reprezentowało 12 zawodników, którzy w sumie zdobyli 7 medali - 1 złoty, 1 srebrny i 5 brązowych. Bardzo dobre pojedynki stoczył Nikodem Jankowski, który wywalczył złoty medal w kategorii kumite chłopców 8-9 lat -35kg oraz srebro w kumite chłopców 8-9 lat open.
Swoje pierwsze kroki w turnieju karate stawiali najmłodsi adepci Akademii: Hubert Guth oraz Jan Owczarzak, którzy startowali w konkurencji kihon PK 6 lat i mł. Janek wywalczył brązowy medal. Brązowe medale w kumite wywalczyli również: Kacper Grodzki, Elwira Sroczyńska (2 medale) oraz Nina Nawrot. Bardzo udany start zaliczył Jędrzej Wieland, który przeszedł jak burza pierwsze trzy rundy w bardzo mocno obsadzonej konkurencji kata chłopców 10-11 lat. Ostatecznie Kuba znalazł się tuż za podium. Udany występ w kumite zaliczyli również Bartosz Matela, Amelia Nowaczyk oraz Jakub Wożniak.
Gminę Zaniemyśl na turnieju reprezentowali zawodnicy KS Tiger. Świetnie zaprezentowała się drużyna Tigera w kategorii kata chłopców 9 lat i mł, która zdeklasowała konkurencję i zdobyła złoty medal. Srebro w kumite zdobył Piotr Lewandowski, a brązowe medale, również w kumite, wywalczyli Jan Chmiel oraz Piotr Chmiel.