TRIATHLON. Prawie 300 zawodników stanęło na starcie tegorocznego Triathlon Środa. Impreza była bardzo udana, a zawodnicy wypowiadali się o imprezie, która wróciła do Środy z wielkim uznaniem. W zawodach wystartował m.in. Ryszard Grobelny - były prezydent Poznania
Niedzielne zawody zorganizowane zostały przez gminę Środa, firmę Citizen oraz Endusport. Doskonale przygotowana impreza była rozgrywana w idealnych warunkach pogodowych. Trasy zostały wyznaczone w okolicach Jeziora Średzkiego, o sprawne przeprowadzenie rywalizacji dbały dziesiątki wolontariuszy, średzcy policjanci, strażacy, Etyliniarze. Przez kilka godzin nad jeziorem działo się bardzo wiele, a publiczność nie mogła narzekać na brak emocji. Tym bardziej, że w Triathlonie Środa startowało bardzo dużo mieszkańców naszego powiatu.
Na najkrótszym z dystansów 1/16 ironman (238 m pływania, 11,25 km jazdy rowerem, 2,6 km biegu) wystartowało 5 zawodników z naszego miasta. Bartłomiej Mikołajczak zajął 10. miejsce OPEN oraz 2. w kat. wiekowej z czasem 45 min. 8 sek. Następnie na mecie pojawili się Katarzyna Mroczyk (11. OPEN, 3. w kat. - 45:28), Robert Olejniczak (14. OPEN, 1. w kat., 48:59), Magdalena Strauchmann (18. OPEN, 2. w kat., 53:40) i Michalina Bąkowska 23. OPEN, 7. w kat. - 56:01);
Dystans 1/8 (475 m pływania, 22,5 km jazdy rowerem, 5,2 km biegu) pokonała trójka naszych zawodników. Wśród nich najszybszy był Roman Mędrek, który zajął 40. miejsce OPEN oraz 3. w kat. wiekowej z czasem 1 godz. 21 min. Minutę za Romanem na metę wbiegł Wiesław Biniarz z Polonii Środa (43. miejsce OPEN, 17. w kat. wiekowej), a niecałe dwie minuty później Tomasz Dzięcielewski również z Polonii Środa (44. miejsce OPEN, 12. w kat. wiekowej).
Na najdłuższym z dystansów ¼ ironman (950 m pływania, 45 km jazdy rowerem, 10,5 km biegu) wystartowało znacznie więcej zawodników. Polonia Środa zdominowała podium zaczynając od nagrody dla najlepszej średzianki i średzianina, którą odebrali Izabela Brzezińska oraz Łukasz Biskup.
W klasyfikacji generalnej kobiet na podium stanęły dwie zawodniczki Polonii. 2. miejsce zajęła Izabela Brzezińska z czasem 2 godzin 31 min., a na miejscu trzecim Joanna Hańczyk z czasem 2 godzin 32 minut. Iza oraz Asia były najlepsze również w swoich kategoriach wiekowych.
Łukasz Biskup zajął 8. miejsce OPEN i z czasem 2 godzin 11 minut wygrał swoją kategorię wiekową. Również Jacek Hańczyk stanął na najwyższym stopniu podium w kategorii, czas 2 godzin 14 minut pozwolił mu zająć 11. miejsce OPEN. Piotr Rozwora zajął 14. miejsce OPEN oraz 5. miejsce w kategorii wiekowej z czasem 2 godzin 16 minut. Następnie na mecie pojawiło się jeszcze 4 zawodników Polonii: Damian Jerzyński 38. miejsce OPEN, 12. w kategorii - 2 godz. 31 min., Tomasz Brzeziński 66. OPEN, 21. w kat. - 2 godz. 41 min., Szymon Kotecki 84. OPEN, 33. w kategorii - 2 godz. 47 min., Sławomir Rosiak 109. OPEN, 32 w kategorii - 2 godz. 57 min.
W zawodach świetnie wystartowali także: Mariusz Sarnowski 34. OPEN, 11 w kat. - 2:28:47, Jakub Śliwiński 54. OPEN, 8. w kat. (HERNIK TEAM) - 2:35:12, Agnieszka Witczak 61. OPEN, 1. w kat. - 2;37,23 (5 kobieta), Tomasz Bierła 78. OPEN 31. kat. - 2;44;36, Mariusz Pawlak 94. OPEN, 14. w kat., 2:50:02, Krystian Wojtaszak 96. OPEN, 30. w kategorii - 2:51;25, Jacek Tomaszewski (Rentierzy.FM) 106. OPEN, 18. w kategorii - 2:56:55, Janusz Latos 107. OPEN, 9. w kategorii - 2:57,00, Szymon Wachowiak 117. OPEN, 43. w kategorii - 3:13:32, Michał Bąkowski 121. OPEN, 21. w kategorii - 3:18,16.
Średzka sztafeta na dystansie 1/4 w składzie, walcząc w składzie Michał Waszak, Janusz Cieślak i Bartosz Białkowski zajęła. 3 miejsce.
W rywalizacji dzieci w duathlonie 4 miejsce zajęła Antonina Ćwiklińska. W trikids Sebastian Grządzielewski z Polonii Środa zajął 5. miejsce OPEN z czasem 5:42. Dominika Bierła zajęła 7. miejsce OPEN, 2. wśród dziewcząt, czas - 6:21. Adrian Olejniczak był 9. z czasem 7:15, Magdalena Behnke - 17. miejsce, czas 9:00, Leon Ćwikliński - 19. miejsce, czas 9:30, Paula Hamrol 20. miejsce z czasem 9:31, Martyna Hamrol 29. miejsce - 13:01, Antoni Mieloch 35. miejsce, czas - 14:15.
Warto także odnotować, że wszystkich startów dokonywał burmistrz Wojciech Ziętkowski. Także on, razem z Wojciechem Stalcem, inicjatorem powrotu triathlonu do Środy, dekorował po południu najlepszych zawodników.