LEKKA ATLETYKA. Po raz 49. Wielkopolski Związek Lekkoatletyki podsumował sezon i ogłosił wyniki w ramach Konkursu Nadziei Olimpijskich im. Karola Hoffmanna
Patron konkursu (nie mylić z aktualnym reprezentantem Polski w trójskoku) to świetny lekkoatleta, zawodnik warty Poznań i AZS-u Poznań, reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie. W latach 50. XX w. był jednym z czołowych szkoleniowców Wunderteamu będąc trenerem kadry skoku wzwyż i rzutu dyskiem. Starszym kibicom znany jest także z prowadzonych na antenie Polskiego Radia audycji gimnastyki porannej.
W tegorocznej edycji konkursu rekordowa liczka zawodników UKS Orkan Środa znalazła się wśród laureatów. W pierwszych dziesiątkach znalazło się ich aż dziesięciu.
W każdej kategorii miano laureatów zdobywa dziesięciu najlepszych lekkoatletów Wielkopolski. Dodatkowo spośród nich organizatorzy wyróżniają zawodnika, który uzyskał najlepszą punktację i przyznają tytuł absolutnego laureata. Miano to zdobył zawodnik UKS Orkan Środa - Wojciech Marok. Wojtek uzyskał 100 punktów i był to najlepszy wynik. W 2018 roku Wojciech Marok zdobył dwa złote medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą, pokonując medalistów mistrzostw Europy, a w przypadku rzutu dyskiem także medalistę Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Na Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych zajął czwarte miejsce w rzucie dyskiem.
Wśród laureatów znalazł się także trener Mieczysław Kaczor. O lokacie trenerów decyduje liczba wychowanków wśród laureatów.
Zawodnicy Orkana zdominowali kategorie żeńskie, a szczególnie kategorię juniorek. W dziesiątce najlepszych są cztery średzianki. Sara Neumann na trzecim miejscu, Anna Kulpińska na czwartym i dalej jeszcze Martyna Jankowska i Zofia Łuczak. Sara to reprezentantka Polski m.in. na mistrzostwa świata juniorów w sztafecie 4x400 m. Zawodniczki na pierwszym i drugim miejscu mają na koncie również występy w Tampere.
Trzy reprezentantki Orkana znalazły się w dziesiątce młodziczek. To Julia Biesz, Jolanta Ludwiczak i Weronika Kadłubowicz. W kategorii juniorek młodszych laureatką została Roksana Poll - medalistka halowych mistrzostw Polski w skoku wzwyż. W męskich kategoriach do grona laureatów poza Wojtkiem Marokiem awansował także Jakub Fibner, który w najmłodszej kategorii znalazł się na czwartym miejscu. W tej kategorii wyróżniano tylko najlepsze szóstki.
Uroczystość podsumowania konkursu odbyła się w sali sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Sukcesów młodym sportowcom gratulowali znani trenerzy, m.in. trener wielokrotnego medalisty światowych imprez - Szymona Ziółkowskiego (i innych znanych zawodników) dr Czesław Cybulski. Wszystko w obecności przedstawicieli zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, marszałka województwa wielkopolskiego i zarządu Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki. Obecni byli także liczni dziennikarze.
Wśród obecnych był także dwukrotny olimpijczyk Rafał Wieruszewski - wychowanek średzkiego Orkana Rafał był wielokrotnym laureatem konkursu i jest przykładem, że nazwa konkursu - Nadzieje Olimpijskie - jest w pełni uzasadniona. Z sentymentem konkurs wspomina inny wielkopolski olimpijczyk, mistrz olimpijski i mistrz świata Szymon Ziółkowski.
(M)