Podczas otwarcia wiceprezes PZLA Tadeusz Osik podkreślał, że nigdzie w Polsce nie ma takiego mityngu jak w Zaniemyślu, a celem PZLA będzie podnoszenie jego rangi. Podczas otwarcia wójt Krzysztof Urbas powitał szczególnie gorąco obecni Dorotę Mazurkiewicz (wdowę po Ireneuszu Mazurkiewiczu, który jest patronem mityngu) oraz Jarosława Skarbeckiego (syna Jerzego Skarbeckiego, który jest patronem wyścigu na 20 km seniorek). W Zaniemyślu obecni byli także m.in. trener reprezentacji Polski chodziarzy Krzysztof Augustyn i trener głównego bloku wyszkolenia PZLA Zbigniew Rolbiecki.
A. Brzozowski (AZS AWF Katowice) triumfował w Zaniemyślu osiągając czas 1:21:07. Przewodził stawce chodziarzy przez cały wyścig. Niespełna pół minuty później linię mety przekroczył chodziarz Politechniki Opolskiej - D. Tomala, który uzyskał 1:21:33. Obaj chodziarze uporali się tym samym z ustalonym na poziomie 1:22:00 minimum na globalny czempionat IAAF w Doha. Trzeci na mecie był niezwykle utytułowany - m.in. siedmiokrotny mistrz Polski na 20 i 50 km - Rafał Augustyn, który uzyskał czas 1:25:13.
Niewiele do uzyskania przepustki do Kataru zabrakło natomiast Katarzynie Zdziebło. Zawodniczka mieleckiej Stali na mecie zameldowała się z rekordem życiowym 1:32:03. Był to wynik słabszy zaledwie o 3 sekundy od wskaźnika PZLA. 22-latka przesunęła się na siódme miejsce w polskich tabelach historycznych.
Wartościowy wynik na dystansie 10 kilometrów uzyskał 19-letni Łukasz Niedziałek. Mistrz Europy U18 sprzed niespełna trzech lat osiągnął czas 40:23, co jest jego rekordem życiowym. Czas ten jest słabszy zaledwie o 13 sekund od rekordu Polski juniorów Beniamina Kucińskiego. Warto dodać, że w momencie jego ustanowienia Niedziałek był dzieckiem, miał nieco ponad 14 miesięcy. Wynik zawodnika WLKS Iganie Nowe jest oczywiście lepszy od wskaźnika PZLA na mistrzostwa Europy U20 w Borås. Ł. Niedziałek został liderem europejskich tabel w swojej kategorii wiekowej. Wśród juniorek najlepsza na dystansie 10 kilometrów była Marta Kamińska (KS Gwardia Piła), uzyskując czas 53:36.
Na dystansie 10 km w Zaniemyślu po raz kolejny rozegrany Mistrzostwa Polski Masters. Mistrzem Polski został Konrad Morawczyński (czas 53:38), a mistrzynią Alicja Lisowska (56:43).
Wyścig na 5 km w kategorii U18 wygrała Marcelina Osińska z Hermesa Gryfino (26:16), a trzecie miejsce zajęła Magdalena Czwojdrak z Orkana Środa (27:12). W kategorii U16 na 3 km trzecie miejsce zajęła Julia Biesz z Orkana (15:35).
Na dystansie 1 km na trasę wyruszyło niemal 30 dzieci, które reprezentowały powiat średzki (szkoły ze Śniecisk i Pięczkowa) oraz kluby sportowe z Żerkowa, Warszawy, Człuchowa i Bierunia. W kategorii chłopców pierwsze miejsce zajął Konrad Grubecki (UKS Maraton Korzeniowski PL Bieruń) z czasem 6:17. Drugi był Bartosz Wolski (SP Śnieciska) z czasem 6:32, a na trzecim miejscu uplasował się Eryk Mendyka (SP Pięczkowo) z czasem 6:49. Wśród dziewcząt wygrała Martyna Śledzińska z Przełaju Żerków (5:23).
Do startu w Zaniemyślu zgłosiło się łącznie blisko 120 zawodników. Prawidłowość techniczną oceniało dziewięciu sędziów, w tym również sędziowie z Węgier i Holandii. Kierownikiem zawodów był Marek Zaworski.
Zawody w Zaniemyślu miały międzynarodową obsadę, gdyż na 20 km wystartował zawodnik Czech.