W niedzielę w Zaniemyślu odbyły się wybory wójta. Od ponad dziewięciu miesięcy gmina nie miała wójta. Była to już szósta data wyborów wójta w Zaniemyślu. Mieszkańcy długo czekali na wybory, ale teraz sprawy toczą się szybko. J. Dąbrowskiej wystarczyła jedna tura, by zostać wójtem. W najbliższy poniedziałek złoży ślubowanie i zostanie wójtem gminy Zaniemyśl. Będzie pierwszą kobietą wójtem w historii w całym powiecie średzkim
Gmina Zaniemyśl nie miała wójta od dziewięciu miesięcy. W sierpniu ubiegłego roku, po 18 latach kierowania gminą Zaniemyśl, rezygnację z funkcji wójta złożył Krzysztof Urbas. Wybory nowego włodarza miały się odbyć już 22 listopada 2020 r., ale ze względu na sytuację epidemiczną były przesuwane przez premiera. 13 czerwca był już szóstą datą wyborów wójta w Zaniemyślu. Wreszcie się udało.
O fotel wójta gminy Zaniemyśl ubiegało się troje mieszkańców gminy. Kandydatką komitetu Mieszkańcy Gminy Zaniemyśl była przewodnicząca Rady Gminy Justyna Dąbrowska, która ponad dwa lata temu kandydowała na wójta i minimalnie przegrała z K. Urbasem. W niedzielnym głosowaniu otrzymała 1048 głosów, czyli ponad 55 procent. Drugiej tury już nie będzie. J. Dąbrowska została wójtem.
Kandydatem komitetu Waldemar Taciak był Waldemar Taciak. Otrzymał świetny wynik - 737 głosów, czyli niemal 40 procent oddanych głosów.
Z kolei kandydatem komitetu Razem dla Gminy Zaniemyśl był Zbigniew Bydołek. Zebrał w sumie 100 głosów, czyli nieco ponad 5 procent.
Od ośmiu miesięcy gminą kierował komisarz, którym został Jan Henryk Sulanowski. Z Zaniemyślem pełniący obowiązki wójta pożegna się w poniedziałek. Bowiem w najbliższy poniedziałek odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Zaniemyśl, którą zwołał komisarz wyborczy z Konina. J. Dąbrowska następnego dnia po wyborach zrzekła się mandatu radnej, a tydzień później odbędzie się ślubowanie na wójta.
J. Dąbrowska ma 46 lat i od urodzenia mieszka w Zaniemyślu. Jest mężatką i mamą dwóch córek - Antoniny (20 lat) i Matyldy (11 lat). Jest bezpartyjna. Ukończyła geologię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz studia podyplomowe na Wydziale Biologii UAM Poznań w zakresie uprawnień pedagogicznych i nauczania przyrody. Od 16 lat prowadzi własną firmę projektową, specjalizującą się w zakresie hydrogeologii, geologii inżynierskiej i ochrony środowiska. W latach 2007 - 2014 pracowała jako nauczyciel geografii i przyrody w szkole w Pigłowicach.
W poprzedniej kadencji była wiceprzewodniczącą Rady Gminy Zaniemyśl, a w tej - przewodniczącą rady. Aktywnie działała w Stowarzyszeniu Lider Zielonej Wielkopolski, gdzie jest przewodniczącą rady stowarzyszenia. Była również przewodniczącą Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Zaniemyślu.
J. Dąbrowska będzie pierwszą kobietą - wójtem w powiecie średzkim. Ostatnio włodarzem gminy w powiecie średzkim była do 1990 roku naczelnik gminy Dominowo Zofia Brzezińska. Od tego czasu w powiecie średzkim żadna kobieta nie była ani wójtem, ani burmistrzem, ani starostą. Obecnie kobiety z powodzeniem pełnią funkcje wicestarosty i wiceburmistrza Środy - odpowiednio są to Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka i Maria Mieszczak.
krzem