Trwa akcja powszechnych szczepień, w tym osób w podeszłym wieku. W gotowości do pomocy w dotarciu do punktu szczepień są strażacy. Na razie zainteresowanie jest jednak niewielkie

Szczepienia obecnie obejmują m.in. pracowników służby zdrowia, nauczycieli, a także osoby starsze. Część z nich może mieć utrudniony dojazd do punktu szczepień. Przypomnijmy, że w powiecie średzkim takich punktów jest sześć, w tym dwa w gminie Środa. W każdej gminie w Urzędzie Gminy wyznaczona została osoba, która ma pomóc w dotarciu na szczepienia. Ma ona za zadanie organizować transport dla osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko Covid-19.

Na czas powszechnych szczepień, zwłaszcza osób starszych, w stan gotowości została postawiona straż pożarna. Strażacy, w tym z OSP w całym powiecie, zadeklarowali chęć pomocy. Jak na razie zainteresowanie taką pomocą jest niewielkie.

Na początku lutego OSP Zaniemyśl dowiozła dwie osoby - małżeństwo z Młodzikowa. Z kolei w Środzie do punktu szczepień dowiezione zostały tylko trzy osoby, a transportem zajęły się odpowiednio przystosowane samochody z pomocy społecznej.

Tymczasem np. w gminie Śrem już trzydziestu seniorów skorzystało z darmowych dowozów na szczepienie na covid w Śremie w ramach narodowego programu "Szczepimy się". W gminie Śrem taki transport zapewniają dwie firmy prywatne oraz strażacy ochotnicy z Pyszącej, którzy mają busa z możliwością przewozu osób.

W powiecie średzkim w straży pożarnej przystosowane do takich przewozów są trzy busy - jeden w komendzie Państwowej Straży Pożarnej, a dwa kolejne w OSP Środa i Zaniemyśl. krzem