29 grudnia Szpital Średzki Serca Jezusowego jako szpital węzłowy rozpoczął szczepienia personelu medycznego na Covid-19. Tego dnia, od godz. 13:00, jako pierwsi zaszczepili się prezes zarządu Paweł Dopierała, dyrektor ds. medycznych lek. Anna Zejma-Olender i koordynator ds. szczepień Piotr Penowski
Prezes Szpitala Średzkiego Paweł Dopierała, jako pierwszy zaszczepił się na Covid-19. - Stresu nie było, nie było też żadnych skutków ubocznych, żadnego złego samopoczucia. Czułem się dobrze, można powiedzieć normalnie. Tak jak w przypadku każdego szczepienia, już po nim nieco boli ręka i ta delikatna dolegliwość przechodzi po kilku godzinach - opowiada prezes Dopierała.
Dużo potrafi powiedzieć o samej szczepionce, o jej bezpieczeństwie. - Szczepionka przeszła normalną procedurę, choć ze względu na okoliczności - w przyspieszonej formie. Wydano na nią ogromne pieniądze, właśnie na to, aby była jak najbardziej skuteczna, ale także bezpieczna. To szczepionka nowej generacji. Każdy sam decyduje, czy ją przyjmie, ale w moim przekonaniu właśnie szczepiąc się możemy przerwać łańcuch bardzo groźnych dla zdrowia i życia zakażeń.

Grupa 0 kończy szczepienie
Szczepienie w Szpitalu Średzkim przebiega bardzo sprawnie. - Do końca tygodnia zakończymy szczepienia osób z grupy 0. W sumie w ciągu dwóch tygodni zaszczepimy w naszym szpitalu prawie 400 osób, w tym 180 z personelu naszego szpitala. A dlatego, że duża część personelu pracuje w dwóch i trzech szpitalach, jestem przekonany, że nasz personel zostanie zaczepiony na Covid-19 w około 70 - 80 procentach, odejmując oczywiście ozdrowieńców, którzy mogą zaszczepić się dopiero po pewnym czasie - mówi prezes Paweł Dopierała.
Przypomnijmy, że tzw. grupa 0 to m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, także zatrudnieni w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych, studenci medycyny.
Jak informuje szpital w Środzie, jeszcze do 14 stycznia przyjmowane są zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla pracowników sektora ochrony zdrowia. To apel do wszystkich osób z branży, którzy do tej pory się nie zaszczepili, a jednak chcieliby to zrobić, zanim ruszy szczepienie populacyjne. Nasz szpital chce zakończyć szczepienie grupy 0 do końca przyszłego tygodnia.
Prezes Dopierała dodaje też, że jesteśmy na etapie, kiedy już chyba nikt nie dyskutuje, czy koronawirus jest, czy też go nie ma. - To bardzo poważna choroba, a jak ktoś nie wierzy, to zapraszam do siebie, by zobaczyć jakie zmiany w płucach wywołuje ta choroba - mówi. - Im więcej się zaszczepi, tym szybciej wrócimy do normalności

Kto w grupie 1?
25 stycznia mają wystartować szczepienia na koronawirusa dla grupy pierwszej. W ramach etapu pierwszego szczepienie będzie mogło być wykonane pensjonariuszom domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osobom powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych), przedstawicielom służb mundurowych, nauczycielom, pracownikom żłobków.
Na początku tygodnia Ministerstwo Zdrowia udostępniło mapę punktów, gdzie wykonywane będą szczepienia na koronawirusa. Każda osoba z danej grupy otrzyma zaproszenie, w formie e-skierowania, które będzie dostępne przez 60 dni. Na tej podstawie pacjent, który chce zaszczepić się na COVID-19, będzie musiał zapisać się na kolejny etap, który obejmuje kwalifikację do szczepienia i samo szczepienie. Rejestracja odbywać się będzie przez specjalną infolinię, Internetowe Konto Pacjenta czy przez placówkę Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Po udanej rejestracji pacjent otrzyma SMS-a z wiadomością, gdzie i kiedy ma stawić się na szczepienie.
W powiecie średzkim na razie do szczepienia populacyjnego wytypowanych jest sześć miejsc: w Środzie jest to Szpital Średzki oraz Centrum Medyczne NASMEDICA, w Dominowie Przychodnia Lekarza Rodzinnego, w Nowym Mieście Przychodnia Lekarza Rodzinnego siedziba NZOZ (ARM-MED Korbecka - Paczkowska), w Sulęcinku Poradnia Lekarza POZ (TECH FARM BIS Bączkowski Ludwiczak) w Zaniemyślu Proximus (Proximus Grobelny Fertała).
(kóz)