Wczoraj do koÅ›cioÅ‚a w Nowym MieÅ›cie przyjechali m.in. prof. dr hab. Anna Drążkowska (archeolog, konserwator zabytków archeologicznych) z Torunia oraz prof. dr hab. Henryk GÅ‚Ä…b z Krakowa (antropolog), a także konserwator zabytków pan Tomasz Trzos z Pracowni Konserwacji Zabytków.
A.T. Pracownia Konserwacji Zabytków - pracownia Agnieszki i Tomasza Trzosów (od 1993 roku) zajmuje siÄ™ konserwacjÄ… i renowacjÄ… dzieÅ‚ sztuki. Specjalizuje siÄ™ w konserwacji obiektów metalowych: cynowych, miedzianych, cynkowych, z metali szlachetnych i innych nieszlachetnych. Od lat podejmuje siÄ™ konserwacji zabytkowych obiektów sztuki sepulkralnej, szczególnie sarkofagów.
Przypomnijmy, że Jan Rozdrażewski Nowomiejski herbu Doliwa (zm. w 1609 w Nowym MieÅ›cie nad WartÄ…) byÅ‚ prezbiterem, wÅ‚ocÅ‚awskim biskupem pomocniczym, wnukiem kasztelana rogoziÅ„skiego Hieronima. Nominacja na biskupa pomocniczego nastÄ…piÅ‚a 26 grudnia 1585, 10 kwietnia 1586 roku Jan zÅ‚ożyÅ‚ wyznanie wiary i przysiÄ™gÄ™ kanonickÄ…, a 31 maja otrzymaÅ‚ Å›wiÄ™cenia kapÅ‚aÅ„skie z rÄ…k kuzyna, biskupa Hieronima. Po kilku latach doszÅ‚o do konfliktu pomiÄ™dzy nim a biskupem Hieronimem. Jan Rozdrażewski odmawiaÅ‚ przyjÄ™cia Å›wiÄ™ceÅ„ biskupich i przyjÄ™cia na siebie części obowiÄ…zków w diecezji, ostatecznie Jan zrezygnowaÅ‚ z funkcji biskupa pomocniczego. Po Å›mierci w 1609 roku zostaÅ‚ pochowany w koÅ›ciele w Nowym MieÅ›cie.
(k)