Od 26 czerwca do 3 lipca grupa 26 tancerek ze Średzkiego Stowarzyszenia Tańca Współczesnego reprezentowała nasze miasto podczas Międzynarodowego Festiwalu Tanecznego, który pod nazwą Top Art Festival odbywał się w Starim Gradzie na wyspie Hvar w Chorwacji. Średzianki wróciły do kraju z wieloma medalami
Trenerem oraz choreografem średzkich zespołów jest Natalia Zys, która systematycznie w ostatnich latach organizuje wyjazdy krajowe oraz zagraniczne na konkursy i festiwale taneczne średzkich dzieci. Tegoroczny wyjazd był jednak pod względem organizacyjnym wyjątkowo trudny ze względu na pandemiczne ograniczenia i dynamicznie zmieniające się przepisy na granicach.
W festiwalu wzięło udział blisko 300 młodych tancerzy, podzielonych na kategorie ze względu na wiek i styl tańca, a nominacją do udziału w festiwalu były najwyższe stopnie podium podczas ogólnopolskich konkursów tanecznych. Wszyscy uczestnicy zostali zakwaterowani w malowniczo położonym hotelu Sunny Arkada, który udostępnił tancerzom zarówno miejsca do treningów, jak i wypoczynku. Właściwie każdą wolną chwilę dzieci wykorzystywały na kąpiele w basenie, morzu oraz opalanie.
Oprócz przeglądów konkursowych, tancerze wzięli udział w międzynarodowych warsztatach z wybitnymi instruktorami i choreografami takimi jak m.in. Inez Mamić - obecnie jurorka najważniejszych chorwackich telewizyjnych konkursów i show tanecznych. Przerwy pomiędzy występami wykorzystywali na odkrywanie najpiękniejszych chorwackich zakątków, takich jak Dubovica na wyspie Hvar, czy jedna z najpiękniejszych wśród europejskich plaż - Zlatni Rat, znajdująca się w pobliżu miejscowości Bol na wyspie Brać, na którą popłynęli statkiem wycieczkowym. Ogromne wrażenie na uczestnikach wywarł Split - piękna promenada Riva oraz zabytkowe mury pałacu Dioklecjana.
Średzcy tancerze wystąpili na scenie w poniedziałek, natomiast wyniki poznali dopiero w piątek. Po zakończeniu uroczystej gali tanecznej, podczas której zaprezentowały się publiczności jeszcze raz najlepsze zespoły, ogłoszono werdykt. Prezentacje oceniała międzynarodowa komisja, w skład której wchodzili tancerze i choreografowie z Chorwacji, Włoch, Hiszpanii oraz Polski.
W kategoriach formacji i miniformacji pierwsze miejsca wywalczyły trzy średzkie zespoły: Harmonic, Harmony Dance Collective oraz Harmonia. Na drugim miejscu podium sklasyfikowana została miniformacja Art Creation - tym samym wszystkie nasze tancerki wróciły ze złotymi lub srebrnymi medalami. - Ogromna radość moich podopiecznych, była dla mnie najcenniejszą nagrodą za trud przygotowania choreografii i organizacji wyjazdu w tych trudnych czasach - mówi Natalia Zys. -Wyniki konkursów solowych oraz duetów również przekroczyły nasze największe wyobrażenie.
W kategorii solo rywalizowało 70 solistów. W swoich kategoriach wiekowych konkursy solowe wygrały: Aleksandra Banaszak, Michalina Dymska, Amelia Lis, Emilia Norkiewicz oraz Nastazja Włodarczak. Na drugich miejscach podium zostały sklasyfikowane: Iga Cieloszyk, Nicole Cieloszyk oraz Jessica Smurawa. Trzecie miejsca wywalczyły: Małgorzata Węcławiak oraz Amelia Czarnota. W konkursie duetów, w swoich kategoriach wiekowych, pierwsze miejsce zajęły Michalina Dymska i Maja Markiewicz, a na trzecim miejscu konkurs ukończyły: Alicja Duszczak i Emilia Norkiewicz.
Wyjazd średzkich tancerzy nie odbyłby się bez wsparcia powiatu średzkiego, gminy Środa oraz darczyńców, za co uczestnicy pragną bardzo serdecznie podziękować.
Po tak ogromnych sukcesach wreszcie nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. Jednak już w sierpniu tancerki wracają do sali. Podczas letnich kolonii pod nazwą „Roztańczone wakacje", która odbędzie się w Sierakowie w dniach 6-20 sierpnia weźmie udział 40 średzkich tancerzy. Każdy etap ma swój cel - tym razem są to dla nich mistrzostwa Europy, które odbędą się w Grecji.
(r)