ŻEGLARSTWO. W weekend Polski Związek Żeglarski w Warszawie ogłosił Zaniemyskie Bitwy Morskie pod białymi żaglami śródlądową imprezą roku 2021. To ogromny sukces jej pomysłodawcy i organizatora, czyli Akademii Żeglarstwa w Środzie.
Kolejna edycja Zaniemyskich Bitew Morskich, a tym samym „dzień pełen żeglarstwa" zorganizowali wspólnie 17 lipca GOK w Zaniemyślu wraz z Akademią Żeglarstwa w Środzie. W niełatwych czasach pandemii trzeba ją było zorganizować w nowej formule. Wszystkie działania i starania zostały docenione przez PZŻ.
Nagrody przyznawane są na podstawie werdyktu komisji konkursowej, której rolę pełni Komisja Żeglarstwa Śródlądowego PZŻ. Podczas obrad komisja bierze pod uwagę liczbę uczestników (w szczególności dzieci i młodzieży), stopień trudności realizowanego eventu, partnerów uczestniczących w realizacji projektu, zwłaszcza instytucje i organy administracji rządowej i samorządowej, nowatorstwo w rozwiązaniach organizacyjnych, udział mediów i skalę prezentacji przedsięwzięcia w środkach masowego przekazu, stopień realizacji założonych celów. Impreza w Zaniemyślu nie miała tutaj sobie równych.
Dumy z nagrody nie ukrywa komandor AŻ i jednocześnie autor całego projektu. - Dla średzkiego żeglarstwa jest to kolejne mocne wyróżnienie w środowisku żeglarskim. Nagroda Polskiego Związku Żeglarskiego „Błękitny Spinaker" to najwyższe wyróżnienie dla tego typu imprez w kraju. O „Zaniemyskich Mazurach" wie już chyba każdy. Cieszy fakt docenienia projektu, który miał na celu przede wszystkim udostępnić żeglarstwo wszystkim zainteresowanym osobom. Głównymi odbiorcami były dzieci oraz rodziny - mówi Patryk Różański. - W partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zaniemyślu wraz z dyrektorem Bartoszem Godziewskim mogliśmy zorganizować event na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i technicznym. Jezioro Raczyńskie z piękną Wyspą Edwarda, plażą miejską oraz fantastyczną przyrodą to idealne miejsce, aby żeglować. W dniu imprezy pogoda dopisała tak samo jak frekwencja uczestników. Akademię Żeglarstwa tworzą ludzie z pasją, którzy od 10 lat pracują na rzecz promocji i rozwoju żeglarstwa w powiecie średzkim. Statuetka „Błękitny Spinaker" jest pierwszą tak prestiżową nagrodą w powiecie.
AŻ zwyciężyła w kategorii „Śródlądowa Impreza Roku" pokonując Klub Żeglarski Kormoran Janikowo za imprezę „Zakończenie lata" oraz regaty o Puchar Komandora 2021 w klasie Giga i Optimist oraz Uczniowski Klub Sportowy Szkwał Złocieniec za organizację Wojewódzkiej Olimpiady Młodzieży w klasach Optimist B, ISA 407 i Europa oraz XX Ogólnopolskie Regaty O Puchar Ziemi Złocienieckiej i Puchar Starosty Powiatu Drawskiego. Poza tym nagrody przyznawane są w kategorii „Śródlądowe Regaty Roku" (tu zwyciężył Jacht Klub Wielkopolski za Srebrne Żagle Optimista) oraz w kategorii „Śródlądowy Rejs Roku" (wygrało Bractwo Harcerskiej Bandery za Białym Pazurem ze wschodu na zachód).
dym