W sobotę do Biechowa 145. raz poszła piesza pielgrzymka ze Środy. Dopisała pogoda. Następnego dnia 45 osób pokonało pieszo drogę z sanktuarium do Środy
Biechowo leży 10 kilometrów od Wrześni. Wierni przybywają do Biechowa zwłaszcza w doroczny odpust Matki Bożej Pocieszenia, który przypada w niedzielę po 8 września, czyli w tym roku 9 września.
Wiele pielgrzymek do Biechowa przybywa pieszo, ale najstarsza pielgrzymka przybywa ze Środy, dziękując Maryi Biechowskiej za ocalenie miasta od zarazy. W tym roku była to już 145. pielgrzymka. Pielgrzymka ze Środy wyruszyła w sobotę rano z kolegiaty. Dwa lata temu do Biechowa pielgrzymowało 250 pątników ze Środy, a przed rokiem ponad dwustu. W tym roku do Biechowa poszło 235 pątników. Szli z nimi ks. Karol Świergosz, czyli nowy wikariusz z parafii Najświętszego Serca Jezusa, oraz ks. Tomasz Agatowski z kolegiaty.
Po drodze pielgrzymi zatrzymali się w pałacu w Połażejewie, gdzie przyjął ich Andrzej Bystry. Warto dodać, że na odpoczynek w pałacu pielgrzymi zatrzymali się także wracając do Środy. W drodze powrotnej pątnicy zjedli obiad przygotowany przez restaurację Smakosz w Połażejewie. Jak zwykle, pielgrzymi zatrzymali się na piknik w Murzynowie Kościelnym, gdzie co roku są bardzo gościnnie przyjmowani.
Wieczorem w Biechowie odprawiona została msza św. dla pielgrzymów ze Środy. Odprawili ją wszyscy trzej proboszczowie ze Środy (ks. kan. Janusz Śmigiel, ks. dr Jacek Stępczak i ks. dr Krzysztof Michalczak), a także ks. Jacek Leśniewski, proboszcz z Zaniemyśla, bo w pielgrzymce szli również parafianie z Zaniemyśla. Mszę koncelebrowali też obydwaj wikariusze, którzy szli do Biechowa. Zaśpiewał chór kolegiacki. Na mszę przyjechali starosta Marcin Bednarz i burmistrz Wojciech Ziętkowski.
Jak co roku, część pielgrzymów ze Środy, w tym roku 20 osób, nocowała w klasztorze, by w niedzielę uczestniczyć w odpuście. Sumę odpustową odprawił biskup Łukasz Buzun, paulin, podobnie jak zakonnicy, z Biechowa. Ojciec Ł. Buzun był przeorem klasztoru na Jasnej Górze, a od 2014 roku jest biskupem pomocniczym w diecezji kaliskiej.
Sanktuarium w Biechowie należy do dekanatu miłosławskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej. Na odpust przyszła również piesza pielgrzymka z Winnej Góry z parafii pw. św. Michała Archanioła.
Po odpuście tradycyjnie część pielgrzymów wróciła pieszo do Środy. Szło 45 osób, a wraz z nimi ks. Wojciech Lisek ze średzkiej kolegiaty. Przy cmentarzu powitali ich proboszczowie.
Tradycją są również pielgrzymki chorych do Biechowa. Msza św. dla chorych ze Środy odprawiona została w sanktuarium we wtorek. Na pielgrzymkę pojechały autokary ze wszystkich średzkich parafii. W sobotę do Biechowa przyjadą chorzy z Winnej Góry.
krzem