W sobotę 28 kwietnia Stowarzyszenie Etyliniarze Motocykliści Ziemi Średzkiej otworzyło sezon. Do Środy przyjechało na to wydarzenie blisko 800 motocyklistów. Średzkie imprezy motocyklowe od kilku lat są już imprezami o charakterze ponadregionalnym - widać tu nie tylko średzkie rejestracje
Zgodnie z tradycją impreza rozpoczęła się na placu Pachura Moto Center na ul. Brodowskiej. Tam ks. Eda Jaworski odprawił mszę św. i poświęcił motocyklistów. Potem ścigacze, quady, skutery i potężne maszyny turystyczne podziwiać można było podczas parady ulicami miasta, na której czele jechali włodarze miasta i powiatu - burmistrz Wojciech Ziętkowski i starosta Marcin Bednarz. Dzięki sprawnej i profesjonalnej pomocy policji i straży miejskiej, parada szybko i bezpiecznie dotarła nad Jezioro Średzkie, gdzie rozpoczął się piknik motocyklowy. Na miejscu każdy uczestnik mógł liczyć na coś dobrego dla ciała i ducha.
Oficjalnego otwarcia nad jeziorem dokonali: prezes stowarzyszenia Dawid Machowiak, burmistrz Wojciech Ziętkowski oraz starosta Marcin Bednarz. Po krótkich podsumowaniach i przemówieniach przyszedł czas na rozrywkę.
Tego dnia atrakcji było co nie miara - zaczynając od koncertu zespołu „Mullen Band" kończąc na wieczorze przy muzyce DJ4YOU. Jak co roku na każdego czekała grochówka z kotła i kiełbasa z bułką, które przygotowane zostały przez Etyliniarzy lub bardziej konkretne pożywienie przy Restauracji MaxMarina. Każdy z chętnych mógł postrzelać z wiatrówki lub skorzystać z Wheelie machine, czyli z symulatora jazdy na jednym kole.
Gwiazdą dnia był Maciej Dop - Rekordzista Guinnesa z 2017 r. w paleniu gumy (4479,47 m). Podczas imprezy kilkakrotnie zaprezentował swoje umiejętności związane z stuntem motocyklowym, budząc przy tym zachwyt wszystkich zgromadzonych. Dla uczestników wydarzenia nad Jeziorem Średzkim przygotowano także konkurs na najgłośniejszy motocykl, prezentację motocykli BMW oraz hamownię motocyklową Cerbol, na której można było sprawdzić moc swojej maszyny.
Stowarzyszenie Etyliniarze powstało jednak nie tylko po to, by razem rozwijać swoją pasję, ale także by nieść pomoc innym. Właśnie dlatego też, podczas sobotniego wydarzenia tradycyjnie już zorganizowano zbiórkę pieniędzy, z której cały dochód przeznaczony został na Dom Dziecka w Bninie.
(r)

Sponsorzy: Urząd Miejski w Środzie Wielkopolskiej, Spółka XXI, Powiat Średzki, Pachura Moto Center, Pizzeria Goody, Norbert Pachura, Jacek Ochowiak, Janusz Przybylski MARK JOHN, Ryszard Hauke, Solarium Izabela, Restauracja Max Marina, Mariusz Skrobosiński Piekarnia Adam i Ewa, Firma Walkowiak, Scena System Światło i Dźwięk, DJ4YOU, Golden Duck Auto Detaling, Spółdzielnia Socjalna CIT, BMW Inchcape Motor Poznań - Dealer BMW i MINI, 4 Biker - Odzież i akcesoria motocyklowe, SPS Polska Wózki Widłowe, CITROEN Musielak Środa Wielkopolska, Sklep Jubilerski MIDAS. Patron medialny: Gazeta Średzka, Głos Powiatu Średzkiego.