Ważnym elementem w profilaktyce raka piersi jest również samobadanie piersi. Badanie należy wykonywać od 12 roku życia przynajmniej raz w miesiącu, 3-4 dni po rozpoczęciu cyklu miesięcznego. Kobiety po menopauzie powinny wykonywać badanie tego samego dnia w każdym miesiącu.

Aby samodzielnie wykonać samobadanie potrzebne są jedynie lustro oraz trzy palce własnej dłoni. Technika samobadania pozwala kobiecie nauczyć się tego, co jest normalne w jej piersiach, a także nauczyć się zauważać i wyczuwać zmiany.

W pierwszym etapie samobadania piersi należy stanąć przed lustrem z opuszczonymi swobodnie ramionami i zwrócić uwagę na symetrię piersi oraz brodawek. Następnie należy unieść ręce do góry i ponownie sprawdzić symetrię piersi oraz gładkość skóry - czy są widoczne rozszerzone naczynia krwionośne lub inne zmiany w wyglądzie piersi. W kolejnym kroku uciskając płasko ułożonymi palcami miejsce przy miejscu należy sprawdzić, czy w piersiach nie występują zgrubienia, które wcześniej nie były wyczuwalne. Kolistymi ruchami należy lekko uciskać pierś lub podzielić ją w myślach na ćwiartki i dokładnie sprawdzić każdą z nich. Warto również ucisnąć brodawkę, aby sprawdzić czy nie wydobywa się z niej wydzielina. W taki sam sposób należy kontrolować obie piersi.

Warto pamiętać, że nie każda zmiana występująca w piersi ma związek z nowotworem złośliwym, ale każda wymaga specjalistycznego badania diagnostycznego.

Panie w młodszym wieku, oprócz samobadania piersi co miesiąc, powinny wykonywać regularnie USG piersi, a wieku 35-40 lat po raz pierwszy powinny udać się na mammografię, na podstawie skierowania od swojego lekarza ginekologa.

W celu ułatwienia mieszkankom Wielkopolski dostępu do badań bezpłatne badania profilaktyczne prowadzone są w mammobusach - mobilnych pracowniach na terenie całego województwa. O przyjeździe do danej miejscowości będą informowały specjalne plakaty.

Dodatkowo wszystkie Panie w wieku 25-59 lat zachęcamy także do regularnego wykonywania bezpłatnych profilaktycznych badań cytologicznych.

Najbliższe bezpłatne badania w powiecie średzkim:

Mammobus:

Środa Wielkopolska – 02.08.2018,

Zaniemyśl - 09.08.2018,

Krzykosy – 27.08.2018,

Nowe Miasto nad Wartą - 27.08.2018

Bezpłatną edukację zdrowotną z zakresu profilaktyki onkologicznej dla kobiet w wieku 25-69 lat w powiecie średzkim prowadzą lekarze rodzinni w Przychodni Zespołu Lekarza Rodzinnego PROXIMUS w Zaniemyślu.

Szczegółowe informacje o profilaktyce, terminach i miejscach warsztatów edukacyjnych i wydarzeń lokalnych oraz miejscach postoju mammobusu lub cytobusu – www.openbadania.pl

Wszystkie Panie, które chciałyby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w mammobusie lub cytobusie, ale nie mają z kim zostawić dziecka lub osoby dorosłej, którymi się opiekują proszone są o przekazanie takiej informacji podczas rejestracji na badanie. Istnieje możliwość zapewnienia bezpłatnej opieki nad osobą zależną na czas badania, którą będzie sprawować pielęgniarka lub położna.

Rejestracja telefoniczna na badania w mammobusie i cytobusie: 61 855 75 28, 61 851 30 77 oraz 609 000 082.

Profilaktyczną mammografię i cytologię można wykonać od poniedziałku do soboty w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 (rejestracja telefoniczna: 61 851 86 31), a samą cytologię w Centrum Diagnostyki Ginekologia Położnictwo USG w Poznaniu, Plac Spiski 1 (rejestracja telefoniczna: 61 847 87 27).

 

 

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wykonywania badań!