Czy w niedalekiej przyszłości w centrum miasta stanie nowoczesny budynek ze szkła i stali? Być może tak. Mowa o nowym skrzydle Biblioteki Publicznej. Powstaje obecnie projekt inwestycji, a burmistrz Piotr Mieloch chce, by gmina starała się o dofinansowanie budowy
O tym, że burmistrz myśli o nadbudowaniu nowej części na istniejącym oddziale dla dzieci pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Luka między budynkiem po synagodze, gdzie mieści się biblioteka, a piękną, niedawno odrestaurowaną kamienicą aż prosi się o zagospodarowanie. Być może tak się stanie, a w centrum miasta powstanie nowoczesny obiekt.
Przygotowana jest wstępna koncepcja nowego budynku, który oczywiście byłby połączony z obecną biblioteką. - Gotowe są też trzy wizualizacje, a całość dokumentów została przesłana do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Zobaczymy, jakie uwagi będzie mieć konserwator - mówi Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Nadzoru Technicznego w Urzędzie Miejskim w Środzie.
Koncepcje są bardzo ciekawe. Jedna z nich przewiduje budowę obiektu, który będzie w całości, od strony ratusza, przeszklony. Dzięki temu w szybie będzie się odbijać ratusz. Na dachu budynku mógłby powstać punkt widokowy, z miejscem, gdzie w okresie letnim byłoby można usiąść i wypić kawę. - Zastanawiamy się także nad tym, by w tym miejscu powstała kopuła z miniobserwatorium astronomicznym. Chcielibyśmy, aby biblioteka poszerzała swoją ofertę edukacyjną - mówi burmistrz Piotr Mieloch.
Na górnej kondygnacji powstałaby duża sala koncertowo - konferencyjna. Sala obecnie istniejąca w starej części nie zmieniłaby swojego przeznaczenia, więc w centrum miasta Środa miałaby sale świetnie nadające się do różnych spotkań. W nowej bibliotece swoją siedzibę znalazłyby także niektóre organizacje pozarządowe. Obecnie wiele z nich zajmuje różnego rodzaju pomieszczenia piwniczne.
Koncepcja nowego obiektu jest bardzo ciekawa. Ale gmina nie będzie w stanie ruszyć z inwestycją, jeśli nie otrzyma dofinansowania z zewnątrz. - Przygotowujemy projekt i będziemy czekać na kolejne konkursy. Mam nadzieję, że uda nam się pozyskać pieniądze i projekt w przyszłości zrealizujemy - mówi naczelnik Michał Orłowski.
(k)