Jeszcze w styczniu ma się odbyć posiedzenie radnych powiatowych. Radni chcą przyjrzeć się potrzebom drogowym w powiecie, by później podjąć decyzje dotyczące przeznaczenia pieniędzy ze sprzedaży działek powiatowych. - Mam nadzieję, że na inwestycje drogowe przeznaczymy duże pieniądze, bo właśnie drogi to od wielu lat najpoważniejszy problem naszego powiatu - mówi członek Zarządu Powiatu Michał Matelski
Do budżetu powiatu wpłynie jeszcze z tytułu sprzedaży gruntów powiatowych w okolicach ulicy Zaniemyskiej ponad 16 mln zł. Pieniądze te radni powiatowi zapewne przeznaczą na inwestycje. - Stan dróg, chodników i oświetlenia oraz np. budowa fotowoltaiki na budynkach i szkołach powiatowych to jedno z podstawowych zadań powiatu związane z bezpieczeństwem mieszkańców. Dlatego mam nadzieję, że uda się przeznaczyć na to bardzo duże środki - mówi Michał Matelski.
Zwraca on uwagę na kilka największych projektów drogowych. Powiat średzki wyłonił już wykonawcę projektu drogi łączącej Koszuty przez Słupię Wielką z Pętkowem w okolicach nowo budowanego zakładu Sarantisa. To 5-kilometrowy odcinek drogowy, na którym planowana jest także ścieżka rowerowa.
W tym roku mają także ruszyć prace projektowe dwóch innych dróg powiatowych: Czarne Piątkowo - Brzezie przez Starkówiec Piątkowski i droga łącząca powiaty Środa - Miłosław. Przy obu drogach mają powstać ścieżki rowerowe.
W przypadku tych dróg chodzi także o ścieżkę pieszo-rowerową, która będzie bezpiecznym dojściem i dojazdem najmłodszych do szkoły. Ścieżka rowerowa ma także zostać zaplanowana na 11-kilometrowym odcinku drogi Środa - Miłosław. W tym przypadku chodzi nie tylko o względy bezpieczeństwa, ale także walory turystyczne. Zależy nam, aby łatwiej było dojechać do Winnej Góry, która jest jedną z pereł gminy i powiatu - mówi Michał Matelski.
Co ważne, w przypadku tej ostatniej drogi ścieżka rowerowa mogłaby biec ze Środy do Szlachcina po śladzie kolei wąskotorowej, która niegdyś tędy biegła. To z kolei sprawiłoby, że nie trzeba wykupować na tym odcinku gruntów pod ścieżkę rowerową i oczywistym jest, że to znacząco obniży koszt budowy.
Z najważniejszych inwestycji drogowych Michał Matelski wymienia także obwodnicę łączącą drogę z Wrześni do drogi zaniemyskiej - przez Kijewo, tereny inwestycyjne powiatu, a także drogę Borowo - Sulęcin, drogę Dominowo - Dzierżnica oraz budowę ścieżki rowerowej do Pławiec.
Powiat w przypadku każdej z wymienionych dróg będzie starać się o dofinansowanie. Posiadanie środków własnych daje możliwość podejmowania decyzji o tak kosztownych inwestycjach. W innych przypadkach, gdzie dofinansowanie jest mało możliwe w perspektywie najbliższych 5 lat, powiat będzie rozważać kładzenie nowych nakładek asfaltowych. Wymienione propozycje to tylko część propozycji budowy dróg czy chodników.
(k)