W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace remontowe na średzkim deptaku na ul. Dąbrowskiego. Ma być prościej i wygodniej. Zwłaszcza dla pań, które uwielbiają chodzić w szpilkach
Ulica Dąbrowskiego przeszła generalny remont dobrych kilka lat temu. Prace zostały wówczas uzgodnione z konserwatorem zabytków. Choć wizualnie ulica wyglądała bardzo ładnie - po bokach część chodnikowa ze stylizowanymi latarniami, środkiem część brukowa - to dla pieszych zwłaszcza środek ulicy był niewygodny.
- Otrzymywaliśmy wiele sygnałów głównie od mieszkanek naszego miasta, że po ulicy Dąbrowskiego ciężko się chodzi, a przecież jest to deptak. Zwłaszcza panie w obuwiu na wysokim obcasie, w szpilkach, miały kłopot - mówi Jarosław Płociński, prezes UK, LUKS i dyrektor ZGK.
Dlatego też burmistrz Wojciech Ziętkowski podjął decyzję o częściowej zmianie nawierzchni na średzkim deptaku. Otóż na ulicy znajdują się prostokątne place, które były zabudowane prawdziwą kamienną kostką brukową. Teraz ten bruk jest wymieniany na ciętą kostkę granitową, która jest równa i nie wymaga wypełniania spoin.
- W sumie do wymiany są 42 pola. Dziennie staramy się wymieniać po dwa pola, aby też nie komplikować ruchu na deptaku - mówi prezes Jarosław Płociński. - Część prac jest już wykonana i widać, że wszystko wygląda bardzo ładnie, estetycznie.
ZGK planuje w najbliższym czasie kolejne prace remontowe. Na razie ku finałowi zmierzają roboty przy budowie kanalizacji w ulicy Nagietkowej w Środzie. Kiedy one się zakończą, przebudowana ma zostać zatoka parkingowa przy ul. Czerwonego Krzyża, przy przychodniach lekarskich. Ma w tym miejscu być łatwiej parkować. O szczegółach napiszemy już w przyszłym tygodniu.
Przypomnijmy, że w rejonie przychodni powstało bezpieczne przejście dla pieszych z sygnalizacją nad jezdnią, a na końcu ulicy Czerwonego Krzyża funkcjonuje rondo, które rozładowało ruch samochodowy w tym miejscu. Ulica Czerwonego Krzyża należy do najbardziej ruchliwych w mieście.
(k)