Grup dedykowanych średzianom na Facebooku nie brakuje. W ubiegłym roku jedna z mieszkanek Środy stworzyła projekt pn. „Średzki EkoBazar - Rękodzielnia". To miejsce, w którym można zakupić najróżniejsze ekologiczne towary, ale również poczytać więcej na temat ich powstawania
Nowe media rozwijają się w zawrotnym tempie, a grupy na Facebooku stały się dla wielu miejscem realizacji ciekawych inicjatyw. Już jakiś czas temu pisaliśmy w „Gazecie Średzkiej" o facebookowej grupie „Wydam za darmo", czy chociażby grupie „Średzkie Targowisko" rozwijającej się na tym samym portalu. Takich pomysłów jest znacznie więcej, a zdecydowana większość z nich to oddolna inicjatywa mieszkańców.
Dzisiaj piszemy o kolejnej, godnej uwagi, lokalnej grupie facebookowej pn. „Średzki EkoBazar - Rękodzielnia". Projekt zainicjowała w maju 2020 roku, średzianka Monika Nowacka. Jak przyznaje w rozmowie z „Średzką", pomysł na założenie grupy był spontaniczny.
- Nie jestem wytwórcą, ale jako konsumentka wiele czasu poświęcałam na znalezienie rękodzieła, rzemiosła czy ekologicznej żywności i kosmetyków. W końcu dosyć spontanicznie założyłam grupę, z nadzieją, że przyniesie profity lokalnym producentom i jednocześnie odbiorcom. Chciałam ułatwić kontakt pomiędzy lokalnymi twórcami, rzemieślnikami, rękodzielnikami, rolnikami, ogrodnikami i świadomymi konsumentami ze Środy Wielkopolskiej i bliskiej okolicy - mówi Monika Nowacka.
Początki EkoBazaru były bardzo obiecujące, a całość rozwijała się dynamicznie. Prowadzenie tego typu miejsc w internecie to także spora odpowiedzialność oraz konieczność ciągłego moderowania i kontroli. - W pewnym momencie pozwoliłam jej żyć swoim życiem, ale to też nie był dobry kierunek. Dlatego ostatnio postanowiłam się znowu bardziej zaangażować, żeby zachęcić ludzi do tego by się przypominali, pokazywali i dzielili - dodaje Monika Nowacka.
Na grupie „Średzki EkoBazar-Rękodzielnia" można znaleźć mnóstwo ciekawych i kreatywnych produktów. Ich motywem przewodnim jest element ekologiczny. Większość ze sprzedawanych przedmiotów jest wykonana z naturalnych surowców. Nie brakuje biżuterii, lokalnej żywności, maskotek czy makramy.
- Ponadto co jakiś czas pojawiają się informacje o tym co dobrego i ekologicznego dzieje się w naszej okolicy. Mam tu na myśli wymiany ubrań na większą skalę, pchle targi, jarmarki czy bazarki „na żywo" - opowiada Monika Nowacka.
Mimo że grupa ma charakter lokalny to każdy może na niej wystawiać swoje dzieła i produkty. Choć należy pamiętać, że nie jest to typowa grupa sprzedażowa i jej członkowie często wymieniają się swoimi doświadczeniami oraz sukcesami w tworzeniu różnych, artykułów o ekologicznym charakterze.
Facebookowy „Średzki EkoBazar" na pewno warto odwiedzić, zwłaszcza w kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Już teraz można tam znaleźć wiele pomysłów na gwiazdkowy prezent dla najbliższych.
KK