Film nakręcił Sebastian Bartkowski z Instytutu Filmowego Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Premiera drugiego odcinka serialu „Historican - Tropiciele Prawdy" odbyła się w 77. rocznicę tragicznych wydarzeń w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu. Teraz film jest wyświetlany w szkołach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Fabularyzowany film dokumentalny opowiada o nocy z 22 na 23 października 1939 roku. Właśnie wtedy niemiecki starosta Otto Christian Hirschfeld i Hanz Ulrich Jahnz zamordowali wielu znanych i szanowanych mieszkańców powiatu inowrocławskiego przetrzymywanych w tamtejszym więzieniu. Leśniczy Marcjan Zywert był jedną z ofiar.
Andrzej Antowski, który od wielu lat pracuje jako leśniczy, a także zbiera pamiątki z okresu wojny i okupacji, postarał się, aby być jak najbardziej podobny do granego przez siebie pierwowzoru. Odwiedził fryzjera ze zdjęciem Marcjana Zywerta. Stylizacja była tak dokładna, że najmłodsza córka Zywertów - Wanda Szymańska widząc na planie filmowym Andrzeja Antowskiego przypomniała sobie ojca i rozpłakała się.
- Do filmu trafiłem przez zupełny przypadek. Skontaktował się ze mną kolega - leśnik, który poszukiwał historycznego munduru na potrzeby tej produkcji - opowiada Andrzej Antowski. Skontaktował mnie z ekipą filmową. Ja nie jestem skory do wypożyczania eksponatów, więc zaproponowali mi, żebym przyjechał. Okazało się, że z bohaterem, którego miałem zagrać łączy nas duże, fizyczne podobieństwo.
Dramat leśniczego Marcjana Zywerta i jego rodziny rozpoczął się 6 października 1939 roku. Wtedy na podwórze leśniczówki wjechała grupa Selbstschutz z zamiarem rozstrzelania wszystkich domowników. Choć początkowo błagania dzieci i dobra znajomość języka niemieckiego odsunęły groźbę natychmiastowego wykonania wyroku, to jednak już dwa dni później Gestapo aresztowało leśniczego Zywerta i osadziło go więzieniu w Inowrocławiu. Kilkanaście dni później został on rozstrzelany razem z innymi znanymi mieszkańcami Inowrocławia.
(k)