Wiele sygnałów, jakie w ostatnim czasie docierały do naszej redakcji, dotyczyło stanu dróg powiatowych. Z jednej strony mieszkańcy z dużą nadzieją wczytywali się we wcześniejsze zapowiedzi wielkich prac remontowych na drogach prowadzących do Środy, z drugiej - zwracali uwagę, że wykonywane już prace na razie powodują jeszcze większe zagrożenie dla kierowców
W ostatnim tygodniu otrzymaliśmy w tej sprawie kilka listów i telefonów. Czytelnicy zwracali uwagę, że frezowanie na drogach powiatowych zostało wykonane zbyt szybko, bo nie poszło za nim od razu położenie nowej nawierzchni. Poza tym jeden z czytelników zwracał uwagę, że wykonane frezowanie osłabiło strukturę drogi. Bez położenia grubszej warstwy asfaltu nie wytrzyma ona zbyt długo, a pieniądze na inwestycje zostaną wyrzucone w błoto.
Nie znam się na drogach i absolutnie nie mam zamiaru w tych kwestiach wyrokować. Starostwo dostrzegło jednak problem, bo zdecydowało się na inne rozwiązanie niż to pierwotnie planowano. Niestety, spowodowało to duży dyskomfort dla kierowców. Mimo wszystko mam nadzieję, że już niedługo średzkich dróg powiatowych przestaniemy się wstydzić i że będą one wykonane zgodnie ze sztuką.
W dzisiejszym wydaniu "Gazety Średzkiej" piszemy o pozyskaniu kolejnych środków na budowę kolektorów sanitarnych w mieście. Gmina pozyskała ponad 7 mln zł, drugie tyle będzie musiała wyłożyć z własnego budżetu. W ostatnich latach w Środzie w infrastrukturę sanitarną włożono ogromne środki. Nie widać tego, ale chyba jednak czuć to coraz bardziej. Jesteśmy coraz czystszą gminą, bo ścieki płyną tam, gdzie powinny. Teraz czas, abyśmy porządnie zabrali się za czystość powietrza.
Zbigniew Król
zbigniew.krol@gazetasredzka.pl