11 listopada, w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w Środzie odbyła się msza św. za ojczyznę oraz obchody pod pomnikiem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
Średzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości jak co roku rozpoczęły się od mszy świętej w kolegiacie, po której uczestnicy uroczystości w asyście Orkiestry Dętej w Środzie przeszli pod pomnik gen. J. H. Dąbrowskiego. Tam pieśni patriotyczne wykonały przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego "Kasztanowy Ogród", a okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Piotr Mieloch. Burmistrz nie tylko przypomniał polską drogę do wolności i niepodległości, ale także nawiązując do czasów obecnych akcentował konieczność działania ponad podziałami, pełnego tolerancji, dobrej woli, dla dzisiejszych i przyszłych pokoleń.
Następnie przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacje organizacji pozarządowych, politycznych, stowarzyszeń, grup oraz szkół złożyły wiązanki kwiatów. Wartę honorową pełnili uczniowie klas wojskowych Zespół Szkół Rolniczych w Środzie, którzy już po raz kolejny pod pomnikiem stawili się z ogromną biało-czerwoną flagą.
(k)