Maria Piotrowska urodziÅ‚a siÄ™ 18 grudnia 1924 r. w Chorzowie. W tym mieÅ›cie mieszkaÅ‚a do wrzeÅ›nia 1939 r. Tam ukoÅ„czyÅ‚a szkoÅ‚Ä™ podstawowÄ… i dwie klasy gimnazjalne. W czasie okupacji, z powodu aresztowania matki i starszego brata oraz ukrywania siÄ™ ojca, przeniosÅ‚a siÄ™ do Ostrowa Wlkp. Podczas wojny pracowaÅ‚a w charakterze pomocy w sklepie i w domu u Niemców o nazwisku Pohlmann w Ostrowie. Po oswobodzeniu podjęła przerwanÄ… naukÄ™, równoczeÅ›nie pracujÄ…c w Szkole Podstawowej w Skalmierzycach. Po ukoÅ„czeniu liceum w 1947 r. uczÄ™szczaÅ‚a na kurs nauczycielski w Krotoszynie. Od lutego 1948 r. do sierpnia 1949 r. pracowaÅ‚am w Szkole Podstawowej w OÅ‚oboku, już jako nauczyciel mianowany.
W 1949 r. zÅ‚ożyÅ‚a egzamin na psychologiÄ™ UAM w Poznaniu, ale z powodu likwidacji kierunku, rozpoczęła naukÄ™ na kierunku prehistoria, jednoczeÅ›nie pracujÄ…c w szkole rolniczej na Winiarach k/Gniezna, a nastÄ™pnie w Grzybnie. W październiku 1950 r. rozpoczęła studia psychologiczne, które ukoÅ„czyÅ‚a w 1955 roku. W 1951 roku wyszÅ‚a za mąż za Józefa Piotrowskiego, a potem urodziÅ‚a dwóch synów - Piotra i Jacka.
Po studiach podjęła pracÄ™ w Åšrodzie (w miejscu zamieszkania męża) w Wydziale OÅ›wiaty w charakterze podinspektora oÅ›wiaty. W listopadzie 1960 r. otwarÅ‚a PoradniÄ™ SpoÅ‚eczno - WychowawczÄ… dla dzieci i mÅ‚odzieży, którÄ… w 1966 r. przemianowano na PoradniÄ™ Wychowawczo-ZawodowÄ…. ZajmowaÅ‚a siÄ™ dziećmi i mÅ‚odzieżą z zaburzeniami procesów emocjonalnych, nerwowych i umysÅ‚owych. Systematycznie poszerzaÅ‚a dziaÅ‚alność poradni: w 1963 r. - o funkcje orzeczniczo-selekcyjne, w 1965 r. - przygotowaÅ‚a warunki do otwarcia klas dla dzieci z niedorozwojem umysÅ‚owym w stopniu lekkim, w 1969 r. - zorganizowaÅ‚a przy poradni klasÄ™ wstÄ™pnÄ… dla 12 szeÅ›ciolatków, tzw. klasa „0". Później zajęła siÄ™ orientacjÄ… zawodowÄ… dla mÅ‚odzieży koÅ„czÄ…cej klasÄ™ VIII, a majÄ…cÄ… trudnoÅ›ci w wyborze zawodu. W 1977 r. - otworzyÅ‚a przy poradni klasÄ™ dla dzieci upoÅ›ledzonych w stopniu umiarkowanym.
ProwadziÅ‚a szkolenia dla nauczycieli - reedukatorów, prelekcje dla nauczycieli, rodziców, mÅ‚odzieży, w oparciu o mojÄ… wiedzÄ™ i doÅ›wiadczenia zawodowe. W latach 1971 - 1991 pracowaÅ‚a dodatkowo w Poradni Wychowawczo-Zawodowej w Jarocinie, sÅ‚użąc pomocÄ… najpierw w jej zorganizowaniu, a potem prowadzeniu.
Na emeryturÄ™ przeszÅ‚a 31 sierpnia 1996 r. ByÅ‚a wielokrotnie nagradzana. OtrzymaÅ‚a: ZÅ‚oty Krzyż ZasÅ‚ugi, ZÅ‚otÄ… OdznakÄ™ ZNP, OdznakÄ™ Przyjaciela Dziecka, OdznakÄ™ HonorowÄ… za zasÅ‚ugi w rozwoju Województwa PoznaÅ„skiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
(r)