Najwięcej interwencji związanych z przemocą domową policjanci odnotowują w okresie świąt, zarówno Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocy. To właśnie wtedy, przy okazji "rodzinnych" imprez mocno zakrapianych alkoholem, dochodzi do sytuacji najbardziej dramatycznych. Co roku, podsumowując święta, piszemy o kilkunastu, a czasami i kilkudziesięciu interwencjach domowych związanych z przemocą. Ktoś chwyta nóż, najczęstsze w polskim społeczeństwie narzędzie zbrodni, i się zaczyna...
Kiedy rozmawia się z młodymi osobami, często z młodymi kobietami, okazuje się, że wiele z nich nie raz trafiało na partnerów, którzy stosowali wobec nich przemoc. Nigdy tego faktu nie zgłaszały, zwykle - paradoksalnie - z obawy o swoje bezpieczeństwo. Niestety, ofiarami przemocy bywają również najmłodsi.
Dziś piszemy o przemocy wobec osób starszych, wobec seniorów. To zwykle osoby, które nie mają siły, aby przeciwstawić się młodszym oprawcom. Często wstydzą się, aby zgłosić interwencję, ale też zapewne obawiają się, że po takiej interwencji będzie jeszcze gorzej. Z takimi sytuacjami spotykają się policjanci, ale chyba przede wszystkim pracownicy socjalni. Tylko ich wiedza i spostrzegawczość może komuś starszemu uratować zdrowie, a czasami nawet życie.
Warto zajrzeć do dzisiejszych tekstów o przemocy wobec osób starszych i uświadomić sobie, że takie sytuacje mogą mieć miejsce w najbliższym sąsiedztwie. Właśnie tam, gdzie czegoś nie chcemy usłyszeć lub zobaczyć.
Zbigniew Król
zbigniew.krol@gazetarsedzka.pl