Wiadomo, że Zespoły Ratownictwa Medycznego, które nadal stacjonują przy Szpitalu Średzkim będą pełniły dyżur na terenie powiatu 24 h na dobę i w tej kwestii nic się nie zmieni. Jeśli pacjent znajduje się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia, można wzywać ZRM dzwoniąc oczywiście pod numer 112. Jeśli zaistnieje takie zagrożenie i pacjent nie wymaga interwencji Zespołów Ratownictwa Medycznego, można udać się do najbliższych szpitalnych oddziałów ratunkowych, gdzie pacjentom będzie udzielona pomoc medyczna. Najbliższe SOR-y dla naszego powiatu znajdują się w Jarocinie, Wrześni oraz w Śremie
ZRM przewożą pacjentów do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub do ośrodka o wyższej referencji. Dlatego mając na uwadze wielkość powiatu oraz przypadki, do jakich wyjeżdżają Zespoły Ratownictwa Medycznego, nawet kiedy w szpitalu był SOR, nie zawsze karetki przywoziły takiego pacjenta do szpitala w Środzie. Ewidentne świeże udary niedokrwienne były przewożone na oddziały udarowe, zawały mięśnia sercowego po wykonaniu teletransmisji i kontakcie z ośrodkiem kardiologii inwazyjnej były przekazywane prosto do takiej placówki, urazy oparzenia oraz inne stany nagłego zagrożenia życia u dzieci w dużej części były bezpośrednio przekazywane do poznańskich szpitali na Krysiewicza lub Szpitalną. Osoby, które wymagały diagnostyki i leczenia w obszarze SOR-u, których interwencja była podejmowana bliżej innego SOR-u niż średzki, w dużej mierze również były przewożone do najbliższego oddziału ratunkowego.
ZRM, jeśli sytuacja tego wymaga, ma też możliwość wezwania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tych kwestiach niewiele się zmienia.
Zmienia się dla pacjentów z powiatu średzkiego właśnie ta sytuacja, w której do tej pory karetka przywoziła pacjenta do szpitala w Środzie lub pacjent sam trafiał na SOR.
W szpitalu nadal funkcjonuje tzw. wieczorynka, czyli pomoc doraźna zastępująca lekarza rodzinnego w godz. 18:00 - 8:00 w dni powszednie oraz 24 h w niedziele i święta. Wieczorynka znajduje się w budynku głównym szpitala - wejście B1. To także wejście dla pacjentów nie-covidowych, czyli do poradni onkologicznej, chirurgicznej, na położnictwo i ginekologię.
(k)