W niedzielę Polacy wybrali parlament. Posłów i senatorów na następną kadencję wybieraliśmy także w powiecie średzkim. Żaden z kandydatów nie otarł się jednak nawet o miejsce w sejmie czy senacie
Wśród 103 kandydatów w naszym okręgu było dziewięcioro kandydatów z powiatu średzkiego. Do tego powiat średzki miał też swojego kandydata do senatu.
Wybory pobiły rekord. Frekwencja w całym kraju doszła niemal do 62 procent - wyniosła 61,74.


Wysoka frekwencja w Środzie

W sumie w powiecie średzkim utworzonych zostało 39 obwodów do głosowania. Najwięcej, bo aż 23, w gminie Środa, a najmniej, czyli trzy, w gminie Dominowo. W całym powiecie uprawnionych do głosowania było 45.439 osób.
Frekwencja w Wielkopolsce była wyższa niż w kraju i wyniosła 62,95 procent. Z kolei frekwencja w powiecie średzkim była zbliżona do krajowej i wyniosła 61,09 procent. Najwyższa była w gminie Środa - 63,35 procent. W pięciu średzkich obwodach frekwencja przekroczyła 70 procent, a w areszcie śledczym osiągnęła 92,14 procent - zagłosowały 73 osoby na 79 uprawnionych. Z kolei w szpitalu frekwencja wyniosła zaledwie 42,45 procent - zagłosowało tam 20 osób na 47 uprawnionych. Frekwencja powyżej 70 procent była również w Zaniemyślu, w lokalu wyborczym w GOK.
Nie będzie posła ze Środy
W wyborach wybraliśmy w sumie w całej Polsce 460 posłów i 100 senatorów. W okręgu nr 37, który obejmuje miasto Konin oraz powiaty koniński, turecki i kolski, słupecki, gnieźnieński, wrzesiński, średzki i śremski, wybieranych jest dziewięciu posłów. W poprzednich wyborach w naszym okręgu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło aż pięć mandatów. Dwa mandaty zdobyła Platforma Obywatelska, a po jednym Kukiz'15 i Nowoczesna.
W tym roku było podobnie. Pięciu posłów mieć będzie PiS, dwóch Koalicja Obywatelska, a po jednym SLD i PSL.
Najwyższe wyniki w okręgu konińskim osiągnęli: lider listy PiS aktualny wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann (42.859), lider listy PO dotychczasowy poseł Tomasz Nowak (23.693), poseł PiS Zbigniew Dolata (23.116) i wicelider listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej były poseł Tadeusz Tomaszewski (17.516). Pozostali nowi posłowie to: Ryszard Bartosik (PiS, 17.338), Paulina Hennig - Kloska (KO, 16.813), Leszek Galemba (PiS, 16.521), Czarnecki Ryszard (PiS, 16.502) i Jacek Tomczak (PSL, 9.833).
Wśród 103 kandydatów w naszym okręgu było dziewięcioro kandydatów z powiatu średzkiego. Ich wyniki przedstawiamy w ramce. Najlepiej wypadł wicelider listy Konfederacja Maciej Jóźwiak, który otrzymał 3.520 głosów. Trzy tysiące przekroczyła też wicestarosta średzka Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka (PiS). Trzecie miejsce wśród średzkich kandydatów zajęła Mirosława Katarzyna Kaźmierczak (PSL), która wyprzedziła byłego burmistrza Środa Wojciecha Ziętkowskiego (Konfederacja).
Jak widać, kandydatom ze Środy zabrakło do mandatu sporo. Jednak z drugiej strony posłem - rekordzistą z najmniejszą w skali kraju liczbą głosów w wyborach do sejmu został poseł Lewicy Robert Obaz, któremu do uzyskania mandatu wystarczyło poparcie 4 205 osób.


Wyścig dwóch do senatu

Senatora wybieraliśmy w okręgu nr 92, który obejmuje powiaty gnieźnieński, słupecki, wrzesiński, średzki i śremski. Kandydowały cztery osoby.
Dotychczas senatorem z naszego okręgu był Robert Gaweł z PiS, który minimalnie pokonał poprzedniego senatora Piotra Gruszczyńskiego. Również w tych wyborach kandydatem PiS był R. Gaweł. Kandydatem Koalicji Obywatelskiej był obecny poseł Paweł Arndt. Obydwaj szli łeb w łeb. Ostatecznie minimalnie wygrał P. Arndt, który otrzymał 76.897 głosów. Kandydat PiS miał ich zaledwie o niespełna półtora tysiąca mniej. P. Gaweł uzbierał bowiem 75.413 głosów.
Kandydatem Konfederacji Wolność i Niepodległość na senatora był średzianin Michał Jurga. Zajął trzecie miejsce z wynikiem 19.209. Z kolei czwarty kandydat na senatora, czyli Mirosław Piasecki, który wystartował pod sztandarem własnego komitetu, zebrał 12.847 głosów.
Przypomnijmy, że powiat średzki nie ma posła od 18 lat. Ostatnim parlamentarzystą ze Środy był w kadencji 1997 - 2001 ówczesny burmistrz Środy Mieczysław Jacków, który był posłem SLD.
krzem
Wyniki kandydatów do sejmu z powiatu średzkiego
kolejno wynik w okręgu, w powiecie i w gminie Środa
Maciej Jóźwiak 3.520 1.007 733
Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka 3.148 1.748 1.257
Mirosława Katarzyna Kaźmierczak 2.666 1.516 729
Wojciech Maciej Ziętkowski 2.609 1.933 1.469
Barbara Kubiak 2.185 876 700
Andrzej Jacek Wnuk 1.963 345 202
Krystyna Kubicka-Sztul 904 567 473
Piotr Kubisiak 711 342 269
Katarzyna Sadzisz 194 54 26

Sojusz Lewicy Demokratycznej
Mamy radną sejmiku
Kandydatką średzkiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej do sejmu była Krystyna Kubicka-Sztul, która walczyła jednocześnie o dwa mandaty - nie tylko o fotel w sejmie, ale także o miejsce w sejmiku wojewódzkim
W ostatnich wyborach samorządowych radnym sejmiku wojewódzkiego z powiatu średzkiego został Marek Gola, który jest obecnie jedynym przedstawicielem powiatu średzkiego w sejmiku. Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji powiat miał dwóch radnych.
Przed rokiem kandydatką do sejmiku z listy SLD Lewica Razem była Krystyna Kubicka-Sztul, która w przeszłości była już radną wojewódzką. Średzka kandydatka lewicy zdobyła drugi wynik wśród kandydatów SLD. Dało jej to duże szanse, by po wyborach zająć miejsce w sejmiku. Liderem listy do sejmiku był bowiem Tadeusz Tomaszewski, który ze świetnym wynikiem (21.983 - dziewiąty indywidualny wynik w Wielkopolsce) został radnym, a teraz wykorzystał szansę, by wrócić w ławy sejmowe. Radną w jego miejsce zostanie właśnie K. Kubicka-Sztul. W niedzielę uzyskała niewiele, bo niespełna tysiąc głosów, ale i tak jest największym zwycięzcą tych wyborów w powiecie średzkim.
krzem

Konfederacja Wolność i Niepodległość
Najbardziej konfederacki powiat w Polsce
O sukcesie w niedzielnych wyborach może mówić Konfederacja Wolność i Niepodległość. Komitetowi udało się przekroczyć próg i z dobrym wynikiem wejść do sejmu
Konfederacja Wolność i Niepodległość uzyskała poparcie 6,81 procent. Przełożyło się to na 11 miejsc w sejmie. To wielki sukces komitetu, który w większości sondażów oscylował wokół progu wyborczego.
Jak zwykle, swój udział w tym wyniku miał powiat średzki. Wśród kandydatów Konfederacji na liście w okręgu konińskim było aż troje średzian. Drugi na liście był Maciej Jóźwiak. Listę zamykał Wojciech Ziętkowski. Na liście była jeszcze Katarzyna Sadzisz. Do tego kandydatem Konfederacji do senatu w okręgu gnieźnieńskim był także średzianin - Michał Jurga.
Dzięki nim w powiecie średzkim lista Konfederacja Wolność i Niepodległość otrzymała aż 14,20 procent głosów. To powiatowy rekord w skali kraju. Dodajmy, że w gminie Środa poparcie dla kandydatów Konfederacji Wolność i Niepodległość wyniosło aż 16,56 procent.
Przypomnijmy, że podobnie było podczas poprzednich wyborów - do Parlamentu Europejskiego. Wśród 60 kandydatów w Wielkopolsce było dwóch średzian. Dzięki nim komitet Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy osiągnął w powiecie średzkim świetny wynik. W powiecie średzkim wygrał PiS, który otrzymał 38,62 procent, a KE - 35,14. Powiat średzki okazał się w tamtych wyborach ewenementem.
Ze Środy kandydowali Maciej Jóźwiak oraz były burmistrz Środy Wojciech Ziętkowski - obaj z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy. Dzięki dwóm średzkim kandydatom Konfederacja w powiecie średzkim uzyskała 13,5 procent wszystkich głosów. Było to najlepszy procentowy wynik Konfederacji w powiecie w całym kraju!
krzem