853 tys. zł otrzymała gmina Środa na rozbudowę infrastruktury sportowej na Stadionie Średzkim. Wartość inwestycji wynosi 3.032.881 zł
Dofinansowanie stanowi zatem 33 procent wartości. Przypomnijmy, że w ramach projektu powstaje wielkowymiarowe boisko piłkarskie o wymiarach 68 x105 m, z nawierzchnią trawiastą z traw naturalnych, wykonanej na warstwie wegetacyjnej i warstwie drenażowej z przystosowaniem do gry w hokeja.
Ośrodek przy ul. Sportowej od lat zmagał się z brakiem odpowiedniego zaplecza socjalnego. Zostały już zakończone prace związane z budową trybun oraz zaplecza szatniowo-socjalnego. Obiekt, na którym kilka dyscyplin sportu trenuje kilkanaście drużyn w różnych kategoriach wiekowych, posiadał tylko cztery niewielkie szatnie dla zawodników. Nowe szatnie znajdują się pod trybuną.
Gmina Środa rozpoczęła prace budowlane już w ubiegłym roku. Zrealizowana inwestycja obejmuje budowę trybuny głównej wraz z zapleczem. To obiekt trzykondygnacyjny. Dla trenerów, sędziów i zawodników przeznaczone mają być pomieszczenia znajdujące się na parterze: szatnie, łazienki i pomieszczenia treningowe. Z parteru przewidziano możliwość bezpośredniego wyjścia na płytę boiska za pomocą wysuwanego rękawa. Użytkownicy tej strefy będą mieli możliwość przejścia za pomocą wydzielonej klatki schodowej lub windy na wszystkie kondygnacje obiektu.
Kibice będą mogli korzystać z dwóch wejść. Przy każdym z nich zostanie zorganizowana kasa z depozytem. Kibice będą wchodzili bezpośrednio na środkową kondygnację za pomocą dwóch wygodnych klatek schodowych, umieszczonych na końcach obiektu. Na środkowej kondygnacji umieszczono wszystkie przeznaczone dla obsługi kibiców pomieszczenia: komunikację poziomą doprowadzającą do wejść bezpośrednio na widownię, węzeł toalet oraz punkt gastronomiczny.
W sektorze zadaszonej trybuny głównej zlokalizowano 1060 miejsc dla kibiców oraz 80 miejsc w sektorze dla VIP-ów. Wszystkie miejsca zaprojektowano jako siedzące. Dla kibiców niepełnosprawnych zapewniono możliwość wejścia do budynku drzwiami umieszczonymi bezpośrednio przy kasie, a następnie wjechania windą na środkową kondygnację przeznaczoną dla kibiców. Oddzielnie zaplanowano trybunę dla gości. Wszyscy będą mieli optymalną widoczność na boisko dzięki podniesieniu pierwszego rzędu o 1,3 m ponad poziom pola gry.
W ramach projektu planuje się położenie murawy wraz z oświetleniem. Gmina Środa, jako inwestor obiektu, zakłada udostępnienie stadionu zarówno piłkarzom lokalnego klubu Polonia Środa, jak również placówkom edukacyjnym, w celu rozgrywania międzyszkolnych turniejów piłkarskich.
(r)