Sześć tytułów Ambasadora Powiatu Średzkiego przyznała kapituła konkursu. Dwa z nich to tytuły honorowe, z których jeden przyznano pośmiertnie zmarłemu w tym roku Julianowi Kempie, byłemu wicestaroście średzkiemu
Gala Ambasadora Powiatu Średzkiego odbyła się w piątek w Ośrodku Kultury w Środzie. Tytuł został przyznany już po raz piętnasty, a jego celem jest uhonorowanie przedsiębiorstw i instytucji gospodarczych, organizatorów wydarzeń kulturalnych i sportowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz osób fizycznych, szczególnie zasłużonych dla promocji powiatu średzkiego oraz działających na rzecz społeczności powiatu średzkiego.
Kandydatów zgłaszają komisje Rady Powiatu Średzkiego, wydziały Starostwa Powiatowego, a także jednostki organizacyjne i spółki powiatu średzkiego. Kapitułę stanowi pięcioosobowy Zarząd Powiatu w składzie: starosta Ernest Iwańczuk, wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka oraz członkowie Michał Matelski, Agnieszka Król, Bogusław Biernat. Uroczystą sesję Rady Powiatu, czyli Galę Ambasadorów prowadziła przewodnicząca rady Małgorzata Fertała.
W kategorii „gospodarka" tytuł otrzymała firma HOMAG Polska. Przedsiębiorstwo to światowy lider i dostawca zintegrowanych rozwiązań technologicznych w dziedzinie obróbki drewna, lider zatrudnienia oraz firma stawiających na rozwój powiatu średzkiego. W kwietniu 2019 roku firma przekazała Zespołowi Szkół Rolniczych w Środzie tzw. szafę sterującą do linii produkcyjnych o wartości ponad 200 tys. zł.
W kategorii „kultura i sztuka" tytuł otrzymała kapela podwórkowa Szczuny z Sulęcinka. Kapela jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, m.in.: drugie miejsce na Minsterele Show w Krajence w 2007 roku, nagroda publiczności "Srebrny Liść" zdobyta na XXV Krajowym Jarmarku Kapel Podwórkowych w Łaziskach Górnych, Puchar Starosty Poznańskiego za zajęcie I miejsca oraz nagroda publiczności podczas X Przeglądu Kapel Podwórkowych "Kapeliada" Plewiska 2012, Złota Korona Koronowa za zajęcie pierwszego miejsca podczas XIX festiwalu kapel podwórkowych w Koronowie.
W kategorii „sport" tytuł Ambasadora Powiatu otrzymał Wojciech Marok, obecnie najlepszy lekkoatleta w powiecie średzkim. Kulomiot i dyskobol, zawodnik UKS Orkan Środa i reprezentant Polski. W tym roku został wicemistrzem Europy w pchnięciu kulą podczas mistrzostw Europy rozgrywanych w szwedzkim Boras. Wielokrotny medalista i mistrz Polski.
W kategorii „działalność społeczna" tytuł otrzymała Maria Mielcarzewicz, prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich, inicjatorka powstania Pomnika Powstańców Wielkopolskich, główna organizatorka uroczystych obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego w Środzie, koordynatorka opieki nad miejscami walk i męczeństwa. W roku 2019 z jej inicjatywy odnowiono i uroczyście odsłonięto odnowioną mogiłę pomordowanych w październiku 1939 roku na średzkim cmentarzu.
Kapituła zdecydowała także o przyznaniu dwóch tytułów Honorowy Ambasador Powiatu Średzkiego. Jeden otrzymała parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Drugi - pośmiertny - dla Juliana Kempy, odebrała wdowa po nim Halina Kempa i syn Michał Kempa. Julian Kempa całe swoje aktywne życie zawodowe, ale też przede wszystkim społeczne poświęcił Środzie.
Galę uświetnili swoimi występami Kapela Zamku Kórnickiego oraz baletnice ze Skarbnicy Talentów Agnieszki Skarbeckiej i wokaliści z Ośrodka Kultury w Środzie.
(k)