Asp. Robert Łażewski, mł. asp. Mateusz Perkielewicz i mł. asp. Bogdan Konieczny zostali uhonorowani policyjnymi Kryształowymi Gwiazdami. To szczególne wyróżnienia wręczane policjantom, którzy narażając swoje życie lub zdrowie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia lub ich działania przyniosły wyraźną poprawę warunków życia drugiego człowieka
4 marca w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się uroczysta gala, podczas której 61 funkcjonariuszy wielkopolskiej policji otrzymało Kryształowe Gwiazdy. Wśród nich wyróżniono trzech policjantów ze średzkiej jednostki: asp. Roberta Łażewskiego, mł. asp. Bogdana Koniecznego i mł. asp. Mateusza Perkielewicza.
Kryształowe Gwiazdy wręczył policjantom i policjantkom komendant wojewódzki policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka wspólnie z przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzejem Szarym. Wśród nagrodzonych 8 policjantów zostało wyróżnionych Kryształową Gwiazdę ze wstęgą. To wyróżnienie podkreślające fakt, że laureat uratował ludzie życie po raz kolejny.
Słowa wdzięczności i uznania dla policjantów padły z ust szefa wielkopolskich mundurowych, szefa policyjnych związkowców w Wielkopolsce oraz przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, urzędów i instytucji na co dzień współpracujących z policją oraz przełożonych wyróżnionych stróżów prawa.
Za co średzianie otrzymali odznaczenia? 25 sierpnia 2017 roku asp. Robert Łażewski jako dowódca patrolu pełniąc służbę z mł. asp. Bogdanem Koniecznym w miejscowości Pławce zatrzymali do kontroli kobietę, która jechała z nadmierną prędkością. W trakcie legitymowania okazało się, że powodem jej pośpiechu był zły stan zdrowia. Kierująca była w ciąży, bardzo źle się poczuła i chciała jak najszybciej dojechać do szpitala. Martwiła się o dziecko. Była bardzo zdenerwowana i roztrzęsiona. Policjanci ocenili, że ciężarna nie powinna dalej kontynuować jazdy w takim stanie. Mając na uwadze pogarszający się stan zdrowia i widząc, że może liczyć się tu każda sekunda, by uratować życie, podjęli decyzję natychmiastowym przetransportowaniu kobiety. Kobieta zajęła bezpiecznie miejsce pasażera w swym aucie, a za kierownicę pojazdu wsiadł funkcjonariusz - asp. Robert Łażewski. Drugi z policjantów - mł. asp. Bogdan Konieczny pilotował ich z użyciem sygnałów. Kilka minut później ciężarna została przekazana pod opiekę lekarzy. Okazało się, że to właśnie szybki transport chorej do szpitala pozwolił w porę udzielić pomocy medycznej ciężarnej i uratować jej dziecko.
24 maja 2018 roku policjant w trakcie służby, gdy wychodził z budynku przy ul. Sportowej usłyszał wołanie o pomoc. Hałas dochodził z pobliskiego bloku. To właśnie tam na wysokości 3 piętra przez okno zwisał mężczyzna, którego resztkami sił trzymała kobieta wzywająca pomocy. Funkcjonariusz natychmiast pobiegł w to miejsce, a wraz z nim na miejsce udał się pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej. W akcji ratowniczej wzięło udział także kilka innych osób, które wciągnęły desperata do wnętrza budynku.
(r)