Ucichły spory o politykę, o Kościół, nic nie mówi się o praworządności i sądach. Nawet rosnące ceny w sklepach stały się mało istotne. Dziś w każdej polskiej rodzinie mówi się głównie o koronawirusie. Zwykle ze strachem, czasami z respektem... Zastanawiamy się, jak rozwinie się epidemia i jakie będą jej konsekwencje dla naszego życia
Na razie w powiecie sytuacja nie jest ciężka. Ale absolutnie nie powinno nas to uśpić. Wręcz przeciwnie. Powinniśmy tym bardziej być konsekwentni w rygorystycznym przestrzeganiu nakazów i zaleceń. Może to nas uchronić przez nagłym wzrostem zachorowań, co z kolei może doprowadzić do paraliżu służby zdrowia.
W sobotę Szpital Średzki opublikował krótki film pokazujący, jak średzianie potraktowali zalecenie, by zostać w domach i unikać przebywania w większym gronie osób. Na filmie widać, jak przed jednym z marketów budowlanych w naszym mieście, na parkingu samochód stoi przy samochodzie. Średzianie ochoczo ruszyli kupować krzaki, ziemię, śrubki i farby... Robili zakupy w marketach budowlanych, jakby znajdowali w nich artykuły pierwszej potrzeby. A przecież było to narażanie siebie i innych na poważne niebezpieczeństwo. Film miał na początku tygodnia ponad 120 tys. wyświetleń z całej Polski...
Sytuacja związana z koronawirusem staje się coraz poważniejsza. Więc potraktujmy sprawę poważnie, bo chodzi przecież o życie i zdrowie nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych, zwłaszcza osób starszych. Zostańmy w domu, załatwiajmy tylko sprawy naprawdę niecierpiące zwłoki, przełóżmy na później to wszystko, co naprawdę może zaczekać. I nie panikujmy, ale postępujmy racjonalnie, słuchając porad fachowców i wykonując polecenia władz, służb sanitarnych, służb medycznych.
Oczywiście w miarę możliwości starajmy się pomagać, zwłaszcza osobom starszym, choć pamiętajmy, aby zrobić wszystko, aby nie narażać ich na zarażenie. Pewnie każdy z nas w najbliższym sąsiedztwie zna osoby starsze, które nie powinny w ogóle wychodzić z domu po zakupy.
Czytajmy oczywiście komunikaty, które są publikowane na stronach internetowych naszych urzędów oraz na stronie www.gov.pl/web/koronawirus. To podstawowe źródło prawdziwych informacji. Nie dajmy się zwieść oszustom, którzy w tych trudnych chwilach pojawiają się i będą się pojawiać ze zdwojoną siłą. Także w "Średzkiej" znajdziecie wiele cennych wiadomości, które dotyczą naszego lokalnego życia.
Zbigniew Król
zbigniew.krol@gazetasredzka.pl