Na ostatniej sesji radni miejscy wpisali do Wieloletniej Prognozy Finansowej modernizację ulicy Akacjowej od ul. Kórnickiej do ul. Kosynierów. To oznacza, że za kilka miesięcy powstanie projekt i dokumentacja drogi, a gmina zacznie sie starać o dofinansowanie inwestycji. W projekcie ma się pojawić rondo na skrzyżowaniu ulic Kórnickiej i Akacjowej
Modernizacja istniejącej ulicy z punktu widzenia komunikacji i rozwoju miasta jest kluczowa. To właśnie ul. Akacjową i dalej nową ulicą łączącą ul. Kosynierów i Topolską będzie się odbywać w przyszłości, może wcale nie takiej dalekiej, ruch od strony Poznania na nowe osiedla. To kolejny średzki ring, rodzaj śródmiejskiej obwodnicy, która w przyszłości powinna być wydłużona i zapewne objeżdżać jezioro i łączyć się z trasą Środa - Września za istniejącym os. Morena, albo jeszcze dalej.
Na początku trzeba jednak zmodernizować ulicę Akacjową do takiego samego standardu, jaki będzie miała obecnie budowana droga łącząca ul. Kosynierów z ul. Topolską, czyli 6 m szerokości i ścieżkę pieszo - rowerową.
- Najważniejszym obecnie zadaniem jest przygotowanie dokumentacji projektowej, a potem złożenie projektu o dofinansowanie - mówi Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Nadzoru Technicznego Urzędu Miejskiego w Środzie. - Konieczne będzie wybudowanie ronda na skrzyżowaniu ul. Akacjowej i Kórnickiej. Z jednej strony zapewni to płynność ruchu w tym miejscu, z drogiej - spowolni jazdę na wjeździe do miasta.
Przypomnijmy, że obecnie trwają prace przy budowie nowej ulicy łączącej ul. Kosynierów i Topolską. Roboty rozpoczęły się w czwartek 18 czerwca. Nowa ulica będzie miała długość 612,85 m, szerokość 6 m i ciąg pieszo - rowerowy o szerokości 4 m (2,5 m ścieżka rowerowa - kostka koloru czerwonego, 1,5 m chodnik - kostka koloru szarego). Wykonawca będzie musiał wybudować dwie zatoki dla autobusów miejskich, oświetlenie - w sumie 15 lamp, przejścia dla pieszych ze znakami aktywnymi, a także balustrady na wysokości Rowu Topolskiego.
Inwestycja, współfinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych, ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku. Drogę buduje Zakład Drogowo - Transportowy Sławomir Begier z Nekli. Koszt inwestycji to 2.541.000 zł.
(kóz)