Zawody rozpoczęły się otwarciem z udziałem przedstawicielki władz samorządowych: starosty Marcina Bednarza, burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego, dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Bogusława Biernata, prezesa Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki Jacka Biernackiego, a także średzianina, wiceprezesa WZLA, dwukrotnego olimpijczyka, wychowanka Orkana Rafała Wieruszewskiego. Tuż po otwarciu odbył się tradycyjny konkurs pchnięcia kulą dla zaproszonych gości. Po nich do boju ruszyli
zawodnicy.
Dalekie pchanie kulą
Niezwykłe emocje widzom dostarczyły konkursy w pchnięciu kulą juniorów młodszych. W tym konkursie padły imponujące rezultaty. Zwyciężył Piotr Goździewicz z Kalisza, uzyskując wynik 18,64. Wielki wynik Wojtka Maroka ze Środy 17,54 dał mu w tej sytuacji drugie miejsce. To obecnie dwa najlepsze wyniki w kraju.
Na korzyść Wojtka przemawia jego wyrównana seria, jednak liczy się tylko jeden, najlepszy wynik. Ten należał do rywala. Obydwaj stali w ubiegłym roku na podium Mistrzostw Polski Młodzików. Wojtek był pierwszy, Piotr trzeci.
Złoty medal w kategorii młodzików zdobył Tomasz Grześkowiak. Jego wynik to 9,72. Wśród juniorów drugie miejsce z takim samym rezultatem co zwycięzca - 13,52 - zajął Mikołaj Wojtuś. Juniorzy używali kuli o wadze 6 kg. Brązowy medal zdobył także Jakub Wlazły. W konkursie juniorów młodszych uzyskał 14,85. Wszystkie wyniki średzian to nowe rekordy życiowe.
Junior - Łukasz Przybyłek (LUKS Orkan Września) - 13,52
Kula dla juniorek ważyła 4 kg, dla młodziczek i juniorek młodszych 3 kg, dla młodzików i juniorów młodszych 5 kg, a dla juniorów 6 kg.
Średzianie uzyskali wysokie miejsca: 4. Radosław Rybka (młodzik) - 9,44; 4. Monika Wiśniewska - 9,14; 5. Paulina Galus - 8,90; 6. Magdalena Wlazły - 7,56 (wszystkie juniorki młodsze);6. Klaudia Roszyk - 8,09; 7. Jolanta Ludwiczak - 8,07; 11. Martyna Mizerka - 7,62; 13. Karolina Mendyka - 7,16; Dominika Bartkowiak - 6,28 i Aleksandra Marchwiak - 6,25 (wszystkie młodziczki).
Mityng z bardzo dobrymi wynikami
W części mityngowej najwyższy poziom prezentowali sprinterzy. Rywalem reprezentanta średzkiego Orkana Adriana Weseli był Krzysztof Wróbel, srebrny medalista Mistrzostw Europy Juniorów w sztafecie 4x100 m w 2015 roku. W finale dorównał im także młody zawodnik z Puszczykowa Bartosz Zieliński i na metę wpadli niemal równocześnie. Po konsultacjach sędziowskich, wspartych materiałem z kamer, ustalono kolejność: Krzysztof Wróbel, Bartosz Zieliński i Adrian Wesela. Aparatura pomiarowa zanotowała jeden czas z dokładnością do jednej setnej sekundy.
Czwarty w finale A był Jarosław Guszczak, który w sztafecie średzkiego Orkana jest aktualnym rekordzistą Polski i wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski. Drugie miejsce w finale B zajął Andrzej Ludwiczak, poprawiając zdecydowanie życiówkę wynikiem 7,26. Nieźle zaprezentowali się także Mikołaj Kasprzak (7,50) oraz młodzik Mikołaj Cylka (8,11).
W biegu kobiet zwyciężyła Marcelina Winkowskac z Puszczykowa, a najwyżej z naszych sprinterek była młodziczka Ewelina Rozmiarek. Wystąpiła w finale A, gdzie zajęła czwarte miejsce i uzyskała czas 8,34. W finale C wystąpiły także Martyna Jankowska (8,64) i Martyna Dubert (8,53). Dla tej drugiej, niespełna dwunastoletniej biegaczki, to sukces. W stawce wystąpiła także liczna grupa młodych dziewcząt, a najlepiej wypadły: Aleksandra Chybka - 9,01; Marika Gołębniak - 9,16; Aleksandra Suchy - 9,23; Joanna Wiechcińska - 9,23; Zofia Szymkowiak - 9,24.
W biegach płotkarskich najlepszy wynik uzyskał Wiktor Machiński z Wrześni - 8,38, a z naszych najwyżej znalazł się Artur Maciejewski. Artur znacznie poprawił życiówkę. W eliminacjach 9,05, a w finale jeszcze lepiej - 8.83.
Wśród dziewcząt zwyciężyła ponownie Marcelina Winkowka przed średzką zawodniczką, debiutującą na wysokich płotkach Anną Kulpińską. Ania w kategorii młodszych juniorek jest medalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Ciekawie zaprezentowały się dwie młode nasze płotkarki: Dominika Wojciechowska (11,45) i Agata Wojciechowska (11,67).
Niezwykle widowiskowe, jak zwykle w hali, były biegi okrężne na 500 m. Biegacze mieli do pokonania trzy okrążenia po 150 m plus 50 metrów dobiegu. Najlepsza w tej konkurencji Paulina Guzowska z Wrześni uzyskała czas 1.29.96. W czołówce były średzkie reprezentantki: Martyna Jankowska (1.35,31), Zofia Szymkowiak (1.35,55), Aleksandra Chybka (1.41,60), Julia Biesz 1.43,25 oraz Paula Hamrol - 1.47,03. Najlepszym w gronie chłopców okazał się Tomasz Siejak z Puszczykowa (1.23,14), wśród średzian Krzysztof Fraś (1.29,23).
Dwa zwycięstwa odnieśli nasi skoczkowie. Skok w dal mężczyzn rozstrzygnął na swoją korzyść Mikołaj Kasprzak skokiem na odległość 6,41 m. W skoku wzwyż mężczyzn zwyciężył bardzo dobrym wynikiem Wiktor Machiński. Uzyskał 192 cm.
W skoku w dal dziewcząt drugie miejsce zajęła Ewelina Rozmiarek (4,84). Zwyciężyła Roksana Jędraszyk z Puszczykowa, wynikiem 5,10. W pierwszej ósemce były jeszcze dwie nasze zawodniczki: Edyta Wojciechowska (6. miejsce - 4,41) i Martyna Dubert (8. miejsce - 4,32).
Rozgrywany na końcu skok wzwyż był popisem naszych dziewcząt. Zwyciężyła Zofia Łuczak (164 cm), a miejsca od trzeciego do ósmego zajęły średzianki. Trzecia była Roksana Poll (150), czwarta Monika Wiśniewska (145), piąta Agata Wojciechowska (145), szósta Edyta Wojciechowska (145), siódma Amelia Kajdan (140) i ósma Zuzanna Korcz (120).