1 stycznia, w miejscu dotychczasowego muzeum w Winnej Górze, będącego oddziałem Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, powstała nowa, samodzielna instytucja kultury samorządu województwa wielkopolskiego. Jest to Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Jak już pisaliśmy, inicjatywa marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka znalazła swój finał, choć w rzeczywistości ów „finał" jest tak naprawdę pierwszym krokiem, początkiem długiej drogi, w trakcie której winnogórska rezydencja zmieni się w nowoczesną instytucję kultury.

Nowa instytucja nie będzie już muzeum, ponieważ ta forma organizacji w pewnej mierze ograniczałaby działanie jednostki. - Instytucję tę scharakteryzowałbym jako centrum interpretacji historii. Budujemy nowoczesną placówkę kultury, która za pomocą ekspozycji edukacyjno-narracyjnej będzie opowiadała historie: generała Dąbrowskiego, pałacu w Winnej Górze i organiczników - powiedział w wywiadzie dla „Kultury u podstaw" Marek Roman, który pełni obowiązki dyrektora Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Dyrektor M. Roman dodał również: - Wspólnym mianownikiem tych opowieści będzie niepodległość i różne sposoby myślenia o niej. Dąbrowski jako żołnierz prezentuje pewien sposób myślenia o odzyskiwaniu wolności poprzez, by tak rzec, czyn militarny, organicznicy z kolei pojmowali drogę do niepodległości jako budowanie siły ekonomicznej, która miała stać się podstawą wolności politycznej. Bohaterowie tych historii mieli taki sam cel, ale różnie go realizowali - my chcemy pokazać, że niepodległość i patriotyzm niejedno mają imię.

Zanim wypełniony ekspozycją pałac otworzy się dla zwiedzających, minie sporo czasu. Otwarcie nowej wystawy planowane jest dopiero na koniec 2023 roku. Poprzedzi je konkurs na projekt ekspozycji. W tej samej rozmowie dyrektor M. Roman przyznał koszt modernizacji pałacu i stworzenia w nim ekspozycji może wynieść około 20 milionów złotych. Warto dodać, że roczny budżet Pałacu Generała Dąbrowskiego to milion złotych.

Wcześniej jednak wystartują pierwsze wydarzenia edukacyjne i artystyczne, nawiązujące do głównych wątków działalności nowej instytucji. W planach są także m.in. realizacja wystawy mobilnej promującej Pałac Generała Dąbrowskiego, a także organizacja zlotu uczniów szkół im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Jeśli pandemiczne obostrzenia nie pokrzyżują planów to zlot planowany jest na wrzesień.

Na przełomie października i listopada prawdopodobnie w Winnej Górze odbędzie się konferencja o Józefie Wybickim. Będzie jej także towarzyszyła książka, jedna z dwóch, które Pałac Generał Dąbrowskiego chce wydać w tym roku.

Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze poszerzy grono ciekawych instytucji muzealnych w powiecie średzkim i w gminie Środa. Choć bowiem nowa instytucja odcina się od nazwy muzeum, to de facto takim muzeum będzie, co łączyć będzie z charakterem centrum kulturalnego. Będzie to ciekawe uzupełnienie oferty muzealnej w okolicy Środy obok Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach" oraz Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu.

Jak informuje Pałac Generała Dąbrowskiego, jako pierwszy dla gości ma zostać oddany budynek stajni i wozowni. Oprócz siedziby administracyjnej i przestrzeni dla gastronomii, powstanie tam sala wielofunkcyjna, w której placówka zamierza prowadzić pierwsze działania merytoryczne pod dachem. Będzie to miejsce organizacji koncertów, spotkań autorskich i wystaw czasowych.

krzem

Pierwszą przestrzenią oddaną do użytku w Pałacu Generała Dąbrowskiego ma być budynek stajni i wozowni. Fot. PGD