W niedzielę przy średzkiej kolegiacie odbył się V Jarmark Kulturowy Kół Gospodyń Wiejskich, zorganizowany przez KGW Zielniczki i parafię kolegiacką. Swoje stoiska z pysznymi słodkościami i rękodziełem przygotowało aż 14 kół z całego powiatu
Jarmark otworzyli Katarzyna Lis, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Zielniczki oraz proboszcz kolegiacki ks. Janusz Śmigiel. Podczas otwarcia obecni byli też starosta Ernest Iwańczuk, wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka, burmistrz Piotr Mieloch, radna powiatowa i szefowa Ośrodka Kultury w Środzie Ewa Kusik, a później dołączyła także radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Krystyna Kubicka-Sztul. Przez cały czas obecne były także średzkie amazonki.
W trakcie jarmarku każdy mógł oddać swój głos w plebiscycie na najpiękniejsze rękodzieło. Ostatecznie największej głosów otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich Krzykosianki z Krzykos, a pamiątkową statuetkę odebrała Irena Gorzelańczyk-Ryś.
Jury złożone z samorządowców miało bardzo trudne zadanie dokonania wyboru najsmaczniejszego ciasta w ramach konkursu „Gruszka na słodko". 14 kół gospodyń przygotowało ciasta, które mogłyby być największą atrakcją kulinarną na każdej imprezie rodzinnej. Ostatecznie najwięcej głosów otrzymały koła z Chudzic i Starkówca Piątkowskiego, a tuż za nimi uplasowało się koło z Zwoli. Nagrody i dyplomy otrzymały jednak wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich biorące udział w jarmarku.
Podsumowane spotkania miało miejsce już po mszy św., w której brały udział Koła Gospodyń Wiejskich, tuż przed mszą wchodząc do kościoła w uroczystym korowodzie. Już po mszy na sali przy kościele śpiewały solistki z zespołu Gama działającego w Ośrodku Kultury w Środzie, lekarka Anna Zejma-Olender mówiła o funkcji nerek w organizmie, wreszcie było można zobaczyć fotografie z czterech poprzednich edycji jarmarku.
(kóz)