W piątek w Galerii Miejskiej otwarta została wystawa „Malarstwo w czasie pandemii". Prezentowane są tam niezwykłe obrazy. Przemyślane, dopracowane techniczne, tworzone w domowym zaciszu przez niezwykle zdolnych i pracowitych studentów z sekcji plastycznej Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Środzie. Swoje dzieła prezentuje tym razem 14 członków UTW

Zazwyczaj tuż przed rozpoczęciem kolejnych wystaw UTW było głośno, słychać było słowa powitań, śmiech, nawoływania. Tym razem w Galerii Miejskiej było zaledwie kilka osób. Kilkadziesiąt zgromadziło się przed galerią, by porozmawiać, obejrzeć w telefonach transmisję z otwarcia wystawy, a później mieć okazję zobaczenia jej i podzielenia się „na gorąco" wrażeniami z twórcami.

Miesiące przymusowej domowej izolacji artyści - studenci z UTW wykorzystali na stworzenie dzieł wyjątkowych, dojrzałych, dopracowanych przemyślanych. Podczas otwarcia wystawy wszyscy usłyszeli sporo słów uznania i pochwał za swoją pracę. Dyrektor Galerii Miejskiej Jacek Piotrowski mówił, że jego zdaniem na wystawie prezentowane jest malarstwo osób, które przez sztukę pokazały siebie, swoje doświadczenie życiowe. Obrazy są dopowiedziane, przemyślane, pokazują jego zdaniem, doświadczenie, emocjonalność, osobowość twórców.

Na dojrzałość i pracowitość malarzy uwagę zwracali także instruktorzy sekcji malarskiej Andrzej Gniotowski i Sara Filipiak, która mówiła, że jest to wystawa najbardziej pracowitych studentów, jakich zna. Prace powstawały w zaciszu domowym, bez jakiejkolwiek ingerencji i konsultacji z instruktorami. To kolejny powód, by zobaczyć je z bliska. A. Gniotowski dopowiadał z dumą, że kolejne wystawy pokazują rozwój jego byłych uczniów - widzi on ich niesamowite skupienie, rozwój postawy artystycznej.

Początki sekcji, pierwsze zajęcia, wystawy wspominali A. Gniotowski i Tadeusz Świejkowski, który od samego początku koordynuje z ramienia zarządu UTW działalność sekcji plastycznej. Od pierwszych wykładów, warsztatów w „Hipolicie" minęło sporo czasu. Malarze artyści szkolili swoje umiejętności, uczyli się kolejnych technik, a ich obrazy są coraz lepsze i ciekawsze. To podkreślali nie tylko instruktorzy, ale i zaprzyjaźnieni ze studentami średzianie, który od lat przychodzą na wystawy. Obrazy prezentowane były m.in. w Ośrodku Kultury, Galerii Miejskiej lub na wystawie sklepu obuwniczego.

Wystawę „Malarstwo w czasie pandemii" oglądać będzie można w Galerii Miejskiej do 18 kwietnia.

kul